Nádory jsou abnormality ve struktuře a růstu buněk, které vznikají v důsledku poruchy v regulaci buněčného cyklu a dělení. Množení buněk není pod kontrolou těla, což vede k tvorbě masy nebo bulky, který nazýváme nádor – novotvar. Nádory mohou být benigní nebo maligní.
Nádor je seskupení buněk rostoucí samostatně bez řízení organismu. Nádory (tumory) jsou abnormální masy tkáně, které vznikají v důsledku nekontrolovaného růstu buněk.
Lze je rozdělit (pouze částečné):
Každá z těchto skupin má specifické charakteristiky a dopady na zdraví!
Benigní nádory nejsou rakovinové. Obvykle rostou pomalu, nepřerůstají do okolní tkáně a nemetastázují (Met), nešíří se do jiných částí těla. Do této kategorie můžeme zahrnout Lipom –tukový nádor, nejčastěji podkožní, obvykle nebolestivý, měkký na pohmat, Osteom – kostní nádor, který vzniká z vyzrálé kostní tkáně. Je charakteristický pomalým růstem a obvykle nepředstavuje riziko maligní přeměny. Osteomy se často vyskytují na lebce nebo v blízkosti dutin (čelní a čelistní dutiny). Chondrom – nezhoubný nádor tvořený hyalinní chrupavkou. Obvykle se vyvíjí v kostech obsahujících chrupavčitou tkáň (prsty rukou, nohou, nebo v měkkých tkáních. Fibrom –nádor z pojivové tkáně, může se objevit na kůži, v děloze (myom) nebo na jiných místech. Adenom –nádor žlázového epitelu, který se často vyskytuje ve štítné žláze, játrech nebo tlustém střevě,spinocelulární karcinom (nádor dlaždicového epitelu, rakovina kůže, jícnu). Hemangiom – nádor z krevních cév, častý u novorozenců, obvykle spontánně ustupuje. Meningeom – nádor mozkových blan, často asymptomatický, ale v některých případech může vyvolat neurologické příznaky.
Maligní nádory jsou rakovinné. Rychle rostou, mohou napadat okolní tkáně a šířit se do jiných částí těla prostřednictvím krevního oběhu nebo lymfatického systému (metastáze – Met). Do této kategorie můžeme zahrnout Karcinom – nádor epitelového původu (adenokarcinom), častý typ rakoviny plic, rakoviny prsu, tlustého střeva, žaludku a rakoviny kůže(metastázující). Sarkom – nádor, který vzniká z pojivových a podpůrných tkání (kosti, svaly, tuk, krevní cévy, chrupavka nebo vazivo). Je to vzácnější typ rakoviny, který se vyskytuje u dětí a mladých lidí (metastázující). Melanom – vzniká z melanocytů, což jsou buňky odpovědné za produkci kožního pigmentu melaninu. Jedná se o jeden z nejagresivnějších typů kožních nádorů, který má tendenci metastázovat (Met). Nádory krvetvorné tkáně – Leukémie (maligní onemocnění krve a kostní dřeně), Lymfom – maligní nádor lymfatických uzlin (Hodgkinův a non-Hodgkinův lymfom).
Plíce
Prsní žláza
Časný nástup menstruace, pozdní menopauza, bezdětnost, hormonální terapie. Genetická predispozice mutace v genech BRCA1, BRCA2 (vysoké riziko), rodinná anamnéza karcinomu prsu nebo vaječníků u blízkých příbuzných. Většina případů se objevuje po 50. roce života. Rizikový faktor je obezita, kouření, vysoký příjem alkoholu a sedavý způsob života.
Hmatná bulka v prsu, obvykle nebolestivá, kdy dochází ke změně velikosti a tvaru prsu. Dochází k deformaci nebo vpáčení bradavky, či krvavý nebo čirý výtok z bradavky., zčervenání, otok nebo citlivost prsu (u zánětlivého karcinomu). Dochází ke zvětšení lymfatických uzlin v podpaží nebo nadklíčkové oblasti. Vše je doprovázeno únavou, hubnutím, případně bolestí (v případě metastáz).
Nádory mají širokou škálu příčin, průběhů a léčebných postupů. Důležitou roli hraje včasná diagnostika a léčba, která se liší podle typu, lokalizace a malignity nádoru. Prevence zahrnuje zdravý životní styl, pravidelné lékařské prohlídky (palpační vyšetření prsou a lymfatických uzlin, mamografie a ultrazvuk, magnetická rezonance / MRI u vysokého rizika mutace BRCA1/2) a genetické poradenství u rizikových jedinců. Při prokázání pozitivity podstoupit biopsii, imunohistochemické vyšetření (stanovení receptorů ER, PR, HER2), CT, PET/CT – scintigrafie kostí pro detekci metastáz.
Karcinom prsu je vážné onemocnění, jehož prognózu výrazně zlepšuje včasná diagnostika a moderní přístupy léčby. Klíčová je však prevence, pravidelné kontroly, včetně samovyšetřování a multidisciplinární přístup k léčbě.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete