Dvě nejčastější kloubní onemocnění, artróza a artritida, mají jedno společné: na jejich vzniku se velkou měrou podílejí geny. Pojďme se tedy společně podívat na epigenetické reakce, které se na vzniku a rozvoji artrózy i artritidy podílejí, a také na možnosti, jak je můžeme ovlivňovat pomocí životního stylu a doplňků stravy …
Artróza(osteoartróza) je jednoznačně nejčastějším kloubním onemocněním, postihuje až pětinu populace. V prvních fázích při ní dochází ke ztrátě pružnosti chrupavky, která pokrývá styčné plochy kostí v kloubu. V chrupavce dále začínají postupně vznikat trhliny a její vrstva se ztenčuje, později dochází ke vzniku kostních výrůstků, objevují se otoky, zánět, zhoršení pohyblivosti a dochází k narušení i dalších tkání v kloubu: kostí, vazů a menisků. Artróza nejčastěji postihuje velké klouby dolních končetin, zejména kolena a kyčle, popřípadě i spoje páteřních obratlů.
Artróza se řadí mezi tzv. multifaktoriální onemocnění, na jejichž vzniku se podílí více různých příčin. V minulosti se její vznik dával za vinu především mechanickým faktorům (přetěžování v rámci pohybových aktivit a obezitě), určitá role pak byla přičítána i vlivům životního prostředí, stárnutí a pohlaví.
Prevence artrózy zahrnuje zdravý životní styl, udržování přiměřené hmotnosti, pravidelný pohyb a péči o klouby a to správnou ergonomii při práci a sportu.
Pohyb a životospráva
Vzhledem k vysokému podílu epigenetických procesů na vzniku artrózy i artritidy může velkou úlevu přinést úprava všech složek životosprávy, které ovlivňují intenzitu epigenetických reakcí. Pozitivně tak působí zejména zdravá strava či pravidelný pohyb, negativně pak třeba kouření či znečištění životního prostředí. Z výživy je důležitý vysoký příjem antioxidantů, protože na poškozování chrupavky se vysokou měrou podílejí i volné radikály.
Z druhů pohybu jsou pak nejvhodnější cyklické aerobní aktivity, zlepšují výživu chrupavčité tkáně, která nemá vlastní cévní zásobení. Velice účinnou pomoc pak nabízejí doplňky stravy. Vhodné jsou pochopitelně ty, které dodávají základní stavební kameny kloubní chrupavky (kolagen), zároveň je však vhodné je kombinovat s bylinami a živinami. Bohužel EU zakazuje jejich uvádění …
Pokud chcete vědět vice o ozdravném programu přírodní cestou ZDE …
Revmatoidní artritida (RA) patří mezi tzv. autoimunitní onemocnění, při nichž imunitní buňky napadají vlastní tělesné tkáně (synoviální tkáně, tedy kloubní výstelky). Projevuje se zejména vznikem zánětu a otoků, postupně dochází k deformaci a ztrátě funkce řady kloubních struktur. To vše je provázeno silnými bolestmi, které značně ovlivňují život nemocného.
RA postihuje odhadem jedno procento populace. Na rozdíl od artrózy obvykle postihuje nejprve malé klouby u prstů na ruce) a teprve později ty velké. Přesná příčina RA není zatím plně objasněna. Genetické faktory zde hrají určitou roli, celkem bylo doposud identifikováno třicet míst v lidském genomu, jejichž přítomnost je pro vznik RA rizikovým faktorem, přesto ale jejich podíl na vzniku nemoci není nijak zásadní. Řada faktorů životního prostředí a stylu života totiž ovlivňuje aktivitu jednotlivých genů v lidské DNA.
Na vzniku RA se podílí malé molekuly ribonukleové kyseliny, které nic nekódují, ale účastní se procesu přepisu jednotlivých genů. Dokážou tak potlačit tvorbu určitých proteinů, zejména signálních bílkovin a transkripčních faktorů, a tím na několika úrovních formují imunitní odpověď. Pokud jsou narušeny některé microRNA, vede to k produkci zánětlivých cytokinů, tedy i přispívá k rozvoji onemocnění. Obecně platí, že u nemocných osob byla prokázána snížená metylace určitých genů v kloubních buňkách jménem synoviální fibroblasty. Právě synoviální fibroblasty přitom hrají v procesu vzniku RA zásadní úlohu, protože aktivně přispívají k poškozování kloubu tím, že vylučují zánětlivé cytokiny, enzymy, které napomáhají destrukci řady kloubních tkání.
Další klíčovou látku při vzniku revmatoidní artritidy představují prostaglandiny E2 (PGE2), které v kloubech spouštějí zánětlivé procesy. Revmatoidní artritidu výrazně zhoršuje kouření. Kouření rovněž zvyšuje oxidativní stres, zhoršuje stav imunitního systému a podílí se na vzniku zánětlivých změn.
Prevence spočívá v kombinaci zdravého životního stylu, správné výživy a vyhýbání se známým rizikovým faktorům.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete