2,5 milionu lidí, tedy celá čtvrtina populace, zhruba tolik lidí u nás trpí vysokým krevním tlakem, a výskyt tohoto problému se navíc posouvá do stále nižších věkových kategoriích. Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže. V naší republice postihuje podle odhadů 40 % lidí ve věku 25-64 let. Snaha o jeho snížení je přitom velice důležitá, protože jeho přítomnost zdvojnásobuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Lékaři rozlišují dva typy zvýšeného krevního tlaku: zhruba 10 % osob postihuje tzv. sekundární hypertenze, která je důsledkem některých chorob ledvin, nádorů nadledvin nebo vnějším faktorem. Se sekundární hypertenzi lze spojit s konkrétní poruchou nebo stavem.
Příčinou této hypertenze je chronické onemocnění ledvin, kdy ledviny nezvládají regulovat objem tekutin a sodíku (nutná dialýza krevního oběhu). Dále stenóza renální arterie, tj. zúžení tepen zásobujících ledviny vede k nadměrné produkci reninu a zvyšování tlaku. Mohou se zde promítnout hormonální poruchy jako Cushingův syndrom, tj. nadbytek kortizolu zvyšuje krevní tlak, nebo Feochromocytom, tj. nádor nadledvin produkující adrenalin a noradrenalin. Primární hyperaldosteronismus (Connův syndrom), čili nadprodukce aldosteronu vede k retenci sodíku a zvýšení tlaku. Hypotyreózanebo hypertyreóza – poruchy štítné žlázy mohou ovlivnit cévní systém a krevní tlak. Ale patří sem i kardiovaskulární příčiny – Koarktace aorty, čili vrozené zúžení aorty, které způsobuje vysoký krevní tlak nad zúžením. Kortikosteroidy, hormonální antikoncepce (HA), nesteroidní antiflogistika (NSAID) dekongestany, kokain nebo amfetaminy mohou také vyvolat hypertenzi. Obstrukční spánková apnoe tj. přerušované dýchání během spánku zvyšuje stres na cévy a zvyšuje také krevní tlak. Sekundární hypertenze se projevuje stejně jako běžná hypertenze (bolestí hlavy, únavou, závratěmi, někdy návaly horka, otoky (při onemocnění ledvin)).
90 % lidí pak trpí hypertenzí primární, jejíž příčina není přesně známá. Přímo na buněčné úrovni ovšem s primární hypertenzí souvisí řada jevů, které jsou naopak popsány dobře, a které dokážeme pozitivně ovlivnit i zcela přírodními způsoby (úprava životosprávy, zdravého životního stylu, méně stresu a doplňky stravy).
1. Genetika
To, že naše DNA obsahuje určitý gen, ještě neznamená, že se jeho přítomnost skutečně musí projevit. Existují tzv. epigenetické reakce, které dokáží měnit aktivitu jednotlivých genů, a některé z nich dokonce zcela vypnout, nebo naopak zapnout. Tyto epigenetické změny hojně vznikají v průběhu nitroděložního vývoje i celého dalšího života, a některé z nich můžeme dokonce i zdědit. A právě ony hrají důležitou roli i při vzniku vysokého krevního tlaku. Riziko se zvyšuje, pokud má matka dlouhodobě zvýšenou hladinu krevního cukru, trpí preeklampsií nebo je vystavena znečištěnému ovzduší. Rizikovými faktory je zde i obezita, kouření a nezdravá strava (zejména přemíra cukrů a nasycených tuků ve stravě). Pozitivně naopak působí pravidelný pohyb a také řada doplňků stravy.
Užitečné doplňky stravy
2. Nerovnováha střevního mikrobiomu
Poměrně zásadním způsobem může výši krevního tlaku ovlivnit také střevní mikrobiom. Rozsáhlá studie srovnávající složení střevní populace u lidí s normálním a vysokým krevním tlakem u nich například zjistila rozdílné zastoupení celkem 45 kmenů mikroorganismů, přičemž 27 z nich patřilo mezi bakterie rodu Firmicutes. Ty jsou významné tím, že produkují látku butyrát, která na buněčné úrovni ovlivňuje řadu procesů v organismu, a to včetně krevního tlaku. Souvislost s krevním tlakem ale byla prokázána i u rodu Lactobacillus. Další výzkumy ukázaly, že vyšší systolický tlak bývá spojen s nižší druhovou rozmanitostí střevních obyvatel.
Zcela zásadní je pro stav střevního mikrobiomu dostatečná konzumace vlákniny. Negativně naopak působí příjem soli, jídelníček s jejím zvýšeným obsahem totiž ve střevech vede ke snížení počtu bakterií Lactobacillus a vyšší tvorbě zánětlivých cytokinů, což se může projevit právě nárůstem krevního tlaku.
Užitečné doplňky stravy
3. Inzulinová rezistence
Inzulinová rezistence je typická pro diabetes 2. typu. Jde o stav, kdy tkáně ztrácejí citlivost vůči hormonu inzulinu, a v důsledku toho stoupá hladina glukózy v krvi. Inzulinová rezistence se u osob s vysokým krevním tlakem vyskytuje velice často, a některé výzkumy naznačují, že může k jeho vzniku výrazně přispívat. Inzulin totiž stimuluje sympatický nervový systém, vyvolává hypertrofii (zbytnění) hladké svaloviny cév a ovlivňuje metabolismus sodíku.
Užitečné doplňky stravy
4. Stresové hormony
Stresové hormony způsobují v našem těle změny, které mají za úkon zvýšit naši šanci na přežití v život ohrožujících situacích. Například zvyšují hladinu krevního cukru či způsobují stažení některých cév, čímž umožňují pracujícím svalům získat více energie a kyslíku pro případný boj či útěk. Pokud ovšem zažíváme chronický, dlouhodobý stres, může nadměrné vylučování stresových hormonů vést ke vzniku řady potíží, včetně vysokého krevního tlaku.
Užitečné doplňky stravy
5. Systém renin – angiotenzin(sekundární hypertenze)
Ledviny obvykle vnímáme především jako „filtr“ zajišťující odstraňování škodlivin a odpadních látek z těla, tento orgán se ale zároveň podílí velkou měrou i na regulaci krevního tlaku. V buňkách ledvin se totiž nacházejí receptory, které monitorují tlak a hladinu sodíku v krvi. Pokud dojde ke snížení krevního tlaku, začnou uvolňovat enzym renin, který je nezbytný pro vznik angiotenzinu II. Ten má silný vazokonstrikční účinek: způsobuje stažení krevních cév, a tím i zvýšení krevního tlaku.
Pokud je tedy funkce systému renin – angiotenzin narušena, může docházet ke zvýšení krevního tlaku. K tomu často dochází při ledvinových onemocněních, ale také při diabetu. K narušení tohoto systému navíc často dochází již v nitroděložním vývoji, v důsledku špatné výživy matky.
Užitečné doplňky stravy
6. Špatná funkce svaloviny cév
Ve stěnách cév se nachází hladká svalovina, která svým stažením či uvolněním reguluje průsvit cév, což má vliv i na krevní tlak: Pro srdce je zkrátka náročnější, pokud má do zúžených cév krev „protlačit“. Už jsme zmiňovali, že angiotenzin II zvyšuje stažení těchto svalů, a tím i krevní tlak. Kromě toho ale existují i látky, které je naopak uvolňují, a tím podporují pokles tlaku.
Tou první je oxid dusnatý (NO) – malá signální molekula, která v těle vzniká působením enzymu eNOS (nitroxid syntéza) z dusičnanů obsažených v potravě. Narušení bioaktivity NO je přitom pro hypertenzi typické. Pro zvýšení produkce NO je důležitá dostatečná konzumace zeleniny, která je pro tělo důležitým zdrojem dusičnanů. Pomůže ale i omezení celkového kalorického příjmu.
Pro procesy přenosu signálu v buňkách hladké svaloviny je pak potřeba i látka cAMP (cyklický aminomonofosfát), která v buňkách funguje jako tzv. druhý posel.
Užitečné doplňky stravy
Pro více informací o ozdravném programu přírodní cestou ZDE …
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete