Varikokéla je poměrně časté onemocnění varlat, které postihuje asi 15 % mužů …
Varikokéla je charakterizována rozšířením žilních pletení v semenném provazci (šourku). Projevuje se zmnožením a rozšířením žilní pleteně v okolí chámovodu, kde dochází k městnání krve.To narušuje cévní zásobování v oblasti varlat. Nejčastěji se objevuje na levé straně šourku, ale může být i na obou stranách. může ovlivnit plodnost i kvalitu života. Varikokélu lze přirovnat ke křečovým žilám na nohou či hemoroidům. Postihuje až 22 % mužů a nejčastěji se objevuje kolem puberty. Může být i příčinou poruchy vzniku spermií, atrofie varlete a neplodnosti.
Od úplné absence potíží až po obtěžující bolesti, které jsou obvykle tlakového charakteru, typický je i pocit tíhy a dyskomfortu v šourku.
Varikokéla se často vyvíjí během dospívání v pubertě. Rizikový faktor může být i genetická predispozice ke slabým žilním stěnám nebo poruchám žilních chlopní.
Při bolestech či pocitu tlaku v oblasti šourku je vhodné navštívit urologa, který nejprve provede podrobné vyšetření šourku ve stoje i vleže. Rozhodující pro diagnostiku je ultrazvuk, kterým se vyšetří nejen obsah šourku, ale i ledviny a močový měchýř. Používá se ke zhodnocení žil a průtoku krve, pokud fyzikální vyšetření nestačí. Urolog pomocí speciálního ultrazvukového zobrazení dokáže určit závažnost varikokély, na podkladě tohoto vyšetření pak může doporučit léčbu, pokud je nutná. Pokud se objeví problémy s početím, může být doporučeno vyšetření spermiogramu.
Při konzervativní léčbě, pokud je varikokéla asymptomatická a neovlivňuje plodnost, často není léčba nutná. Doporučuje se ale nošení podpůrného prádla, omezení fyzické námahy, která způsobuje nepohodlí. Léčba je nejčastěji chirurgická – operační, neboť varikokéla způsobuje bolest, neplodnost a zhoršení velikosti varlat. Chirurgický zákrok se provádí otevřenou operací nebo laparoskopicky, při kterém jsou abnormální žíly podvázány, aby se zabránilo zpětnému toku krve (varikokélektomie). Minimálně invazní postup je perkutánní embolizace, při kterém se žíly zablokují pomocí katetru a sklerotizačních látek nebo cívek.
Neléčená varikokéla může vést k neplodnosti, zmenšení varlat (atrofie), chronické bolesti šourku. Po operaci se může objevit hromadění tekutiny kolem varlete (hydrokéla) nebo recidiva varikokély.
Varikokélu nelze vždy zabránit, ale některé návyky mohou podpořit zdraví žil tím, že udržujete zdravou – optimální hmotnost, pravidelně cvičte, ale vyhýbejte se zvedání těžkých břemen, pokud to způsobuje napětí v oblasti šourku. Pokud máte rodinnou anamnézu žilních onemocnění, konzultujte s lékařem preventivní kroky. Varikokéla je častým a často léčitelným problémem, který může mít vliv na kvalitu života a plodnost. Pokud máte podezření na varikokélu, neváhejte navštívit lékaře – urologa, který stanoví správnou diagnózu a doporučí odpovídající léčebný plán.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete