Padání – alopecie je kožní onemocnění způsobující ztrátu vlasů a přirozenou jejich hustotu. Není to jen problém seniorského věku, velmi postihuje mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské populace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Telogenní efluvium (TE) charakterizuje ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu. Příčinou výpadku může být tedy porucha regulačních mechanizmů aktivity vlasového folikulu se zkrácením telogenní fáze a následným zvýšením telogenního výpadu. Jako příčiny se uplatňují nevhodné razantní diety, hypofunkce štítné žlázy, porod, celková anestézie, stresy, horečnatá onemocnění. Za 2–4 měsíce po těchto situacích dohází k difuznímu výpadu.
Vlasové folikuly neprodukují vlasy neustále. První fáze, kdy vlas roste, může trvat dva i více let, posléze přechází do klidové fáze trvající zhruba do dvou měsíců, až nakonec vypadne a vlasový folikul začne produkovat nové vlasové vlákno. Zdravá lidská kštice obsahuje 80 – 90% vlasových folikul v aktivní, růstové fázi (anagenní) a mezi 10- 20% v klidové fázi (telogenní), kdy již nedochází k produkci vlasových vláken.
Telogenní efluvium (TE) je druhou nejčastější formou ztráty vlasů. Ale i když je tento problém poměrně častý, výzkumů zabývajících se jím je stále málo, a proto i pochopení jeho příčin a následná léčba naráží na nedostatek informací. Při TE dochází ke snížení počtu vlasových folikul, které produkují vlasová vlákna. Zkrátka a jednoduše, kštice řídne, vlasy vypadávají a nedorůstají.
TE se projevuje rozptýleným řídnutím vlasů na hlavě, nicméně se nemusí týkat veškerého vlasového porostu. Na některých zónách hlavy může být výraznější, než na jiných. Nejčastěji se tenčí vlasy nahoře na temeni, mnohem více než na bocích a zezadu hlavy. Ve většině případů (kromě chronických), ale nedochází k ústupu linie vlasů. Lidé postižení TE nikdy neztrácí všechny své vlasy najednou, nicméně na některých lokalitách vlasové části hlavy může být vidět výrazně řidší vlasový porost. TE většinou postihuje pouze vlasy na hlavě, ale ve vážných případech může postihnout dokonce i obočí či pubické ochlupení. Co je nicméně pozitivní – ať už má TE jakoukoliv podobu, jedná se o proces plně zvratitelný. Vlasové folikuly nejsou permanentně či nevratně poškozeny. V klidové fázi se zkrátka nachází jen více vlasů, než je normálně obvyklé. Vlasy, které v rámci TE vypadají, jsou typicky telogenní, což značí, že vypadly v klidové vlasové fázi.
Díky tvaru a barvě malé keratinové cibulce na kořínkovém konci vlasu, která může být buď tmavší (zbarvená pigmentem) nebo světlejší poznáme předčasné vypadávání vlasů. Telogenní efluvium (TE) je tedy stav charakterizovaný nadměrným vypadáváním vlasů způsobeným přechodem velkého počtu vlasů do klidové (telogenní) fáze růstového cyklu. Tento stav je obvykle dočasný a způsobený různými faktory (stres, nemoci, hormonální změny, nedostatek živin nebo užívání některých léků).
Identifikace a odstranění příčiny:
1. Šok
První forma vzniká tak, že nějaký vnější podnět „šokuje“ rostoucí vlasové folikuly natolik, že se prostě rozhodnou přepnout se do fáze klidu. Protože si to ale většinou řekne (dle stupně šoku) víc folikul najednou, my najednou začneme ztrácet větší množství vlasů a naše kštice řídne.
Tahle forma TE se rozvíjí rychle a na hlavě je viditelná klidně už za měsíc od utrpěného traumatu. Má-li spouštěč šoku krátkého trvání, nezoufejte si, folikuly se vrátí zpět do růstové fáze a začnou vcelku rychle produkovat nová vlasová vlákna. Navíc TE téměř nikdy netrvá déle než půl roku a během dalšího roku se vlasy vrátí k původnímu stavu.
2. Dlouhodobý stres
Další forma TE se rozvíjí pomaleji než předchozí, ale zase má delšího trvání. Postup je podobný jako v prvním případě, jen v telogenní, klidové, fázi zůstávají výrazně delší období, než se vrátí zpět do růstové fázi a začnou růst nová vlasová vlákna. Počet anagenních (aktivních) vlasových folikul se tak stále snižuje. Vlasů sice nevypadává tolik, ale kštice řídne a řídne…
Spouštěčem jsou dlouhodobé faktory …
3. Urychlené střídání vlasových fází
Pro třetí formu TE je charakteristické, že folikuly nestagnují v klidové fázi, ale prochází v podstatě zrychleným cyklem, kdy se rychle střídají klidová a aktivní fáze a vlasové vlákno tak nemá šanci vyrůst. Když se to děje, vlasy rostou řídce, vytrvale padají a tenčí se.
Spoštěcími faktory mohou být:
Pokud problémy přetrvávají déle než 3 měsíce, či dochází k nadměrnému – intenzivnímu vypadávání vlasů, navštivte naši specializovanou trichologickou poradnu, kde můžeme provést další vyšetření a doporučit vhodnou léčbu. Pokud si nejste jistí příčinou telogenního efluvia, je klíčové se zaměřit na diagnostiku, aby léčba mohla být co nejúčinnější.
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete