Jaké jsou příčiny vzniku astmatu?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které způsobuje opakované záchvaty dušnosti, sípání, kašle a pocitu tlaku na hrudi. Toto onemocnění může postihnout lidi v jakémkoli věku, ale nejčastěji se rozvíjí už v dětství. U lidí s astmatem jsou průdušky (bronchy) přecitlivělé a reagují nadměrně na různé podněty, které by zdravému člověku nevadily. Když dojde ke kontaktu s vyvolávajícím faktorem (alergen, infekce, chlad, fyzická námaha), nastane v dýchacích cestách tři klíčové procesy.

  • Chronický zánět
    Sliznice dýchacích cest je dlouhodobě oteklá a zanícená. Tento zánět je způsoben nadměrnou aktivitou imunitního systému, který reaguje nepřiměřeně na běžné podněty. Obtíže bývají více při výdechu a námahy, kterou nám dá snaha se znova nadechnout. Výdech je provázen sípavými a pískavými zvuky (zapříčiněno otokem sliznice).
  • Záchvatová náhlá dušnost a stahování průdušek (bronchospazmus)
    Svaly kolem průdušek se stáhnou, což vede k jejich zúžení a ztíženému proudění vzduchu. To způsobuje záchvatovou náhlou dušnost a sípání.
  • Napětí v hrudníků a zvýšená tvorba hlenu, kašel
    S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou. Dýchací cesty produkují nadměrné množství hustého hlenu, který dále zhoršuje průchodnost průdušek a může vést ke dráždivému kašli s velmi obtížným vykašláváním.

Výsledkem těchto změn jsou typické příznaky astmatu – dušnost, sípání, kašel zejména v noci nebo po námaze a pocit tlaku na hrudi. Dochází tedy k otoku sliznice průdušek dolních cest dýchacích, které se zužují, omezuje se proudění vzduchu a tím i vlastní dýchání. Tato skutečnost vede postupem času ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Celá situace je vyvolána mimo jiné uvolněním histaminu, což je látka vznikající z aminokyseliny histidinu. Jeho nadměrné uvolnění při alergii zvyšuje otoky i záněty a způsobuje silné vylučování hlenu.

Astma je multifaktoriální onemocnění, neboť na jeho vzniku se podílí více faktorů.

  • Infekce dýchacích cest
    Časté virové nebo bakteriální infekce (zejména v dětství) mohou poškodit sliznici dýchacích cest a zvýšit riziko vzniku astmatu. Mezi nejčastější infekční spouštěče patří viry způsobující nachlazení nebo chřipku.
  • Stres, změny teploty, fyzická námaha U některých lidí může být astma vyvoláno fyzickou aktivitou (námahové astma). Při sportu se dýchací cesty rychleji vysušují a ochlazují, což může vyvolat záchvat. Také stres a silné emoce mohou způsobit stažení průdušek a zhoršit dýchání. Velký vliv mají i změny teploty.
  • Poruchy imunity a široká škála alergenů
    U většiny astmatiků je onemocnění spojeno s alergií. Imunitní systém reaguje přehnaně na běžné látky (pyl, prach a roztoči, plísně, zvířecí srst, potravinové alergeny). Když se tělo dostane do kontaktu s alergenem, spustí zánětlivou rekci, která vede k otoku sliznice a stažení průdušek.
  • Genetická dispozice 
    Jestliže trpí astmatem nebo jinými alergickými onemocněními (senná rýma, atopický ekzém) někdo z vaší rodiny, riziko propuknutí tohoto onemocnění u vás se významným způsobem zvyšuje. Genetická predispozice ovlivňuje citlivost dýchacích cest a reaktivitu imunitního systému.
  • Znečištěné prostředí 
    Člověk by se měl také vyvarovat dlouhodobé práce v prašném prostředí. Expozice škodlivým látkám ve vzduchu může vést k rozvoji astmatu nebo jeho zhoršení.
  • Kouření
    Vysokou skupinu astmatiků představují náruživý kuřáci, ale i pasivní kouření. Právě kouření náleží k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění.


U obtíží napomáhají především vitamín C, který je výrazným antioxidantem a navíc brání buňkám uvolňovat histamin. Velmi cenný je i vitamin B6, neboť zlepšuje dýchání. Z minerálních látek je to hořčík,který zabraňuje stahům průduškových svalů.

Je to také kvercetin, který je jedním z nejsilnějších biologicky aktivních flavonoidů. Patří mezi významné protinádorové látky, neboť zabraňuje poškození buněčné DNA a omezuje působení enzymů, které podněcují růst nádoru. Dále tlumí alergické reakce a jako antioxidant neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou způsobit zánět průdušek. Rovněž brání uvolňování histaminu. Jeho zdrojem je především cibule, ale také červené hrozny a brokolice. Velmi dobré jsou i některé léčivé rostliny, např. šalvěj lékařská (Salvia officinalis) nebo pepřovník černý (Piper nigrum).

Kdo je nejvíce ohrožen astmatem?

Astma se může objevit v jakémkoli věku, ale existují skupiny lidí, které mají vyšší riziko:

 Děti s rodinnou anamnézou alergií nebo astmatu

 Lidé žijící ve znečištěném prostředí nebo vystaveni cigaretovému kouři

   Lidé s častými respiračními infekcemi v dětství

   Osoby pracující v rizikovém prostředí chemického průmyslu, farmy, stavebnictví, hornictví …

Dá se astmatu předejít?

Ne vždy je možné astmatu úplně předejít, zejména pokud je geneticky podmíněné. Nicméně existují opatření, která mohou riziko snížit. Je to především vyhýbat se kouři a znečištěnému prostředí, minimalizovat kontakt s alergeny (pravidelné větrání, čištění prachu, odstranění koberců, závěsů případně záclon, pravidelné praní lůžkovin ve zkráceném čase. Léčit infekce dýchacích cest včas a podporovat zdravý životní styl dostatkem pohybu, pestrou stravou a dostatkem vitamínů.


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete