Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému. Jednou z úloh imunitního systému je ničení škodlivých látek v těle …
Alergie je zvýšeně nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky (potraviny, pyly, trávy, kovy …) se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Alergií rok od roku stoupá a věková hranice se nepřiměřeně rozšiřuje. Alergie je „metla lidstva“. Je zahrnuta do tzv. civilizačních chorob …
Respirační alergie je vyvolána tedy poruchou imunitního systému, která způsobí, že tělo nepřiměřeně reaguje na kontakt s neškodnými látkami přítomnými v ovzduší. Projevuje se jako zánět nosu, očí a průdušek. V alergickém procesu buňky imunitního systému začnou přehnaně reagovat na určitou látku, kterou, ačkoli je neškodná, začnou považovat za nepřátelskou. Postupují stejně jako by tomu bylo u viru. Produkují protilátky zaměřené speciálně proti tomuto „alergenu“. Poté při každé expozici způsobí uvolnění molekul zánětu, jako je histamin.
Hlavní alergeny šířící se vzduchem jsou roztoči, pyly, zvířecí srst a plísně. Pokud dojde k jejich vdechnutí, způsobí zánětlivé reakce nosu, očí, krku a průdušek. Hlavními alergickými respiračními onemocněními jsou alergická rýma a astma. U alergiků si imunitní systém zamění látku, která je pro většinu lidí obvykle neškodná za něco nebezpečného a napadne ji. Tyto obvykle neškodné látky nazýváme alergeny. Aby se tělo zbavilo látky, kterou považuje za škodlivou, dojde v něm k různým reakcím a uvolňování zánětlivých prostředníků jako histamin. Když se histamin naváže na receptory na ostatních buňkách vašeho organismu, projeví se u vás příznaky alergie jako rýma, kýchání, svědění/slzení očí, svědění v nosenebo krku, ucpaný nosa tlak v nosních dutinách …
Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které vzniká jako reakce na expozici alergenům. Jedná se o přecitlivělost imunitního systému, kdy tělo přehnaně reaguje na běžné látky (pyl, prach, zvířecí srst, roztoči).
1. Sezónní alergická rýma
Sezónní alergická rýma (senná rýma) je vyvolaná pylovými alergeny (trávy, stromy, plevele), typicky se objevuje na jaře, v létě nebo na podzim. Pylové alergeny stromy (bříza, olše, líska), trávy (lipnice, jílek), plevele (ambrozie, pelyněk). Při vdechnutí pylu imunitní systém mylně identifikuje tyto látky jako škodlivé a spouští přehnanou imunitní reakci, která vede k uvolnění histaminu a dalších zánětlivých mediátorů.
2. Celoroční alergická rýma
Celoroční alergická rýma je způsobena alergeny přítomnými po celý rok (prachovými roztoči, plísněmi, zvířecí srstí). Celoroční alergická rýma je chronické onemocnění, které vzniká v důsledku přecitlivělosti na alergeny přítomné v prostředí po celý rok. Nejčastějšími spouštěči jsou domácí alergeny (prachoví roztoči v matracích, lůžkovinách a kobercích, zvířecí alergeny – srst, sliny nebo kožní šupiny domácích zvířat, plísněpřítomné ve vlhkých místech – koupelny, sklepy, zdi). Spouštěcí faktor je špatná ventilace místností, vlhkost, klimatizace a znečištěné ovzduší nebo kouření.
Další příznaky se mohou objevit u svědění v krku nebo uších, může nastat únava způsobená špatným dýcháním nebo přidruženou alergií, může dojít i ke zhoršení čichu nebo chuti.
Spouštěčem alergické rýmy může být pyl rostlin, prachoví roztoči, zvířecí alergeny (srst, sliny) plísně. Dále se podílí na příčinách genetická predispozice k alergiím (atopie), ale i znečištěné ovzduší, cigaretový kouř, chemikálie.
Zjištění anamnézy čili příznaků, sezónnosti a spouštěčů, kožní testy při aplikaci malého množství alergenu na kůži ke sledování reakce. Možnost využití i krevních testů měřením hladiny IgE protilátek, ale i provokační testy při aplikaci alergenu na sliznici nosu, ale pouze pod lékařským dohledem.
Nezbytné je vyhýbání se alergenům při použití filtrů na okna během pylové sezóny, používání čističek vzduchu nebo zvlhčovačů, pravidelná výměna povlečení s použitím hypoalergických lůžkovin a pravidelný úklid domácnosti. Omezení kontaktu případně se zvířaty. Odstranit z místnosti koberec, záclony a závěsy. V klasické medicíně se doporučují užívat antihistaminikana snížení svědění, kýchání a rýmu, nebo nosní kortikosteroidy, které potlačují zánět a otok sliznice. Mohou se využít dekongestiva ke krátkodobému zmírnění ucpaného nosu, ale i oční kapky pro zmírnění očních příznaků. Využívá se i imunoterapie (alergenová vakcinace), tj. dlouhodobá léčba, která postupně zvyšuje toleranci k alergenům.
Pokud chcete vědět více o ozdravném programu přírodní cestou ZDE …
Při dlouhodobé zánětlivé reakci může vzniknout chronická rýma, ale i zvýšené riziko vzniku astmatu nebo zhoršení jeho příznaků. Kvůli dlouhodobému ucpanému nosu vzniká infekce dutin (sinusitida). Alergická rýma je běžné, ale nepříjemné onemocnění, Včasná diagnostika a správná léčba mohou výrazně zlepšit kvalitu života.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete