Antioxidanty jsou látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Chrání buňky před působením volných radikálů …
Antioxidant je látka, jejíchž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů. Tím se omezuje proces oxidace v organismu. Z hlediska lze hodnotit přítomnost antioxidantů v potravinách jako žádoucí, neboť prodlužují trvanlivost. Antioxidanty pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, které se v těle vytvářejí při metabolických reakcích, poškozují buňky a přispívají ke vzniku závažných onemocnění včetně rakoviny. Antioxidanty tedy zpomalují nebo zastavují nežádoucí oxidaci.
Oxidační stres vzniká, když v těle dojde k nadprodukci volných radikálů (molekul), které jsou vysoce reaktivní a mohou poškozovat buňky. tyto molekuly jsou přirozeným vedlejším produktem metabolických procesů (dýchání), ale jejich tvorba se může zvýšit vlivem vnějších faktorů (kouření a alkohol, znečištěné ovzduší, špatná strava bohatá na průmyslově zpracované potraviny, chronický stres, nadměrná fyzická zátěž).
Oxidační stres je spojený s nerovnováhou mezi produkcí reaktivních forem kyslíku (ROS) a schopností těla je neutralizovat pomocí antioxidantů. Hraje klíčovou roli v rozvoji mnoha chronických onemocnění.
Dlouhodobý oxidační stres může poškodit buněčné struktury, včetně lipidů, proteinů a DNA. S oxidačním stresem jsou spojovány řady onemocnění, především kardiovaskulární choroby, nádorové bujení, cukrovka 1. i 2. typu, neurodegenerativní onemocnění (Alzheimerova choroba), choroby související s narušením obranyschopnosti organismu projevující se chronickým zánětem (revmatoidní artritida), některé oční choroby, včetně obecného procesu stárnutí.
Pro vznik nádorového bujení je obvykle rozhodující poškození DNA, přičemž iniciátory tohoto poškození mohou být radiace, chemické mutageny, některé zděděné genetické anomálie nebo některá oxidační činidla, včetně volných radikálů. Rozhodující je však poškození některých klíčových genů kontrolujících růst buněk, jejich diferenciaci, řízenou smrt nebo opravy DNA.
Z hlediska účinků na zdraví jejich užívání napomáhá snižovat pravděpodobnost vzniku některých chorob …
Antioxidanty neutralizují volné radikály a snižují tak jejich škodlivý vliv na zdraví buněk. Vyskytují se v těle, ale je potřebné jejich doplnění prostřednictvím vyvážené plnohodnotné stravy, nebo doplňků stravy. Mezi nejdůležitější antioxidanty patří vitamíny (vitamin C, E, A), minerály (zinek a selen), flavonoidy a polyfenoly obsažené v ovoci, zelenině a bylinách.
Tělo podpoříme v boji proti oxidačnímu stresu potravinou bohatou na antioxidanty jako jsou bobulovité ovoce, listová zelenina, ořechy, semínka, zelený čaj a hořká čokoláda, omega-3 mastné kyseliny. Vyhýbejte se rizikovým faktorům (kouření, alkohol a vystavení toxinům). Přiměřená fyzická aktivita pomáhá posilovat přirozené antioxidační mechanismy těla. Nezapomeňte na stresovou hygienu, meditace, jóga, hluboké dýchání mohou pomoci snížit hladinu stresových hormonů, které podporují vznik volných radikálů.
Nezapomeňte na kontrolu rizikových faktorů: Léčba hypertenze, diabetu a cholesterolu. Oxidační stres je zásadní příčinou poškození kardiovaskulárního systému. Jeho prevence je proto klíčová pro snížení rizika srdečních a cévních onemocnění. Oxidační stres je významným faktorem ovlivňujícím zdraví a jeho prevence by měla být součástí moderního přístupu k životnímu stylu.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete