Enteroviry způsobují řadu nemocí člověka. Mohou vyvolávat meningitidy, myokarditidy či perikarditidy …
Enterovirypatří do čeledi Picornaviridae, jsou jednou z hlavních příčin virových infekcí u lidí.Enteroviry patří do skupiny RNA virů, které jsou zodpovědné za široké spektrum onemocnění u lidí všech věkových kategorií od nachlazení, až po závažné neurologické komplikace, jako je meningitida (zánět mozkových blan s typickým výskytem bílých krvinek v mozkomíšním moku). Enteroviry představují běžné patogeny zodpovědné za virové infekce zejména u dětí a mladých dospělých. Infekce enteroviry se šíří fekálně-orální nebo respirační cestou a mohou postihnout různé orgány v závislosti na hostitelské imunitě a virulenci kmenů.
Vir po vstupu do těla přes sliznice orofaryngu nebo gastrointestinálního traktu se enteroviry replikují v regionálních lymfatických uzlinách. Po primární viremií může dojít k sekundární viremií, při které se virus šíří do cílových orgánů, včetně centrálního nervového systému (CNS).
U vrozené imunity enteroviry aktivují interferonový systém, který omezuje replikace viru. Proti enterovirům se tvoří neutralizační protilátky (IgM, IgG), které brání jejímu šíření. Přítomnost protilátek je klíčová pro prevenci opakovaných infekcí.
Existují dva typy tohoto onemocnění:
Je zapříčiněná bakteriální infekcí. Přestože enteroviry nejsou přímou příčinou septické meningitidy, mohou predisponovat k bakteriální invazi oslabením imunitního systému. Dochází k dysregulaci imunitní odpovědi, včetně snížení funkce neutrofilů a makrofágů. Vzniká zvýšené riziko superinfekce bakteriálními patogeny, jako je Streptococcus pneumoniae (zápal plic) nebo Neisseria meningitidis.
U septické meningitidy je léčba okamžitě podání širokospektrálních antibiotik, až do identifikace patogenu. U specifické léčby u pacientů s těžkou enterovirovou infekcí a oslabenou imunitou se podávají intravenózně imunogloguliny (IVIG).
Septická meningitida se projevuje vysokou horečkou, septickým šokem, rychlým progresem neurologických příznaků (zmatenost, křeče), purulentním mozkomíšním mokem. Diagnostika se zaměřuje na detekci bakteriálního patogenu v mozkomíšním moku (nejpřesnější metoda) nebo kultivací viru ze stolice, krve nebo výtěru z hrdla..
Aseptická meningitida je zánět mozkových plen (blan) u něhož není detekovatelná přítomnost bakteriálního patogenu. Nejčastěji bývá způsobená virovou infekcí – enteroviry, jejich vliv na imunitní systém a možné propojení se sekundární bakteriální infekcí může vést i ke vzniku septické meningitidy.
Specifická antivirová terapie pro enteroviry není běžně dostupná, léčba je pouze podpůrná hydratací, antipyretiky a analgetiky pro zmírnění horečky a bolesti hlavy.
Aseptická meningitida se projevuje náhlým nástupem horečky, velkými bolestmi hlavy se ztuhlostí šíje, zvracením, fotofóbií, letargií a podrážděností. PCR (Polymerázová řetězová reakce) detekce enterovirů v mozkomíšním moku je klíčová pro rychlou a přesnou detekci-potvrzení diagnózy. Z laboratorních nálezů je zvýšený počet leukocytů v mozkomíšním moku.
Nález v mozkomíšním moku je většinou specifický pro každý druh onemocnění. Bakteriální i virová meningitida je nakažlivá, přenáší se kapičkami sekretu z dýchacích cest při blízkém kontaktu (líbání, kýchání, kašlání). Nešíří se vdechováním vzduchu v místě, kde se nemocný vyskytoval. Nebezpečí infekce enteroviry nehrozí jen v podmínkách omezených hygienických možností (fekálně-orální), ale i při znečištění zdrojů pitné vody. Jsou zaznamenány výskyty v souvislosti s koupáním v přírodě. Kromě řek, rybníků, jezer může být enteroviry zamořena i mořská vody v blízkosti přelidněných pláží. Enteroviry jsou velmi rezistentní k vlivům zevního prostředí i k některým dezinfekčním prostředkům. Ve vodě vydrží aktivní po řadu měsíců. Z těchto vlastností vyplývá, že nákaza není podmíněná stykem s nemocným, ale může být zprostředkována kontaminovanou potravou nebo vodou.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete