Aflatoxiny jsou v přírodě běžná skupina mykotoxinů. Jsou to jedovaté látky produkované některými houbami a plísněmi. Aflatoxiny patří mezi mykotoxiny a mají silné toxické, karcinogenní, mutagenní a imunotoxické účinky na člověka i zvířata.
V přírodě se vyskytuje běžná skupina aflatoxinů produkovaných plísníz rodu Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus. Aflatoxiny jsou jedovaté látky, patří mezi karcinogeny. Tyto plísně se často vyskytují v teplých a vlhkých podmínkách, kde kontaminují potraviny a krmiva, zejména obiloviny, ořechy a semena, koření a sušené ovoce. Jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších mykotoxinů, protože mají velmi silné karcinogenní, hepatotoxické a imunosupresivní účinky.
Hlavní typy aflatoxinů:
Aflatoxiny (plísňové jedy) se objevují v kontaminovaných potravinách a krmivech, které byly vystaveny plísním během skladování nebo výroby. V našich podmínkách jsou tak nejčastějším zdrojem aflatoxinů právě plodiny dovážené z dalekých oblastí. Aflatoxiny patří mezi látky vysoce toxické, poškozovat mohou především játra a imunitní systém. Ve velkých dávkách jsou aflatoxiny schopny způsobit akutní otravu, která může vést až k smrti. Nejvyšší koncentrace aflatoxinů byly naměřeny v arašídech, kukuřici, obilí, pšenice, rýže, pistáciích, para ořeších, lískové ořechy a mandle, koření a bylinky (paprika, chilli, kurkuma), sušené ovoce (fíky, rozinky, datle), mléčné výrobky a maso /pokud byla zvířata krmena kontaminovaným krmivem).
Významné koncentrace mohou být i v pekanových a vlašských ořechách, rozinkách, fících, slunečnicová semínka, sezamová semínka, nebo různých druzích koření (chilli, paprika, černý pepř). Určité množství aflatoxinů se může vyskytnout také v potravinách živočišného původu, jako jsou maso, mléko, sýry (kvůli přítomnosti AFM1) nebo vejce. A také v případě, pokud jsou hospodářská zvířata krmena kontaminovaným krmivem. Aflatoxiny mají dlouhodobé účinky.
Existuje mnoho důkazů, že aflatoxiny vyvolávají hlavně zhoubné nádory jater, tzv. hepatocelulární karcinomy …
Aflatoxiny se do těla dostávají především konzumací kontaminovaných potravin. Po vstřebávání v játrech se přeměňují na silně toxické metabolity, které mohou poškodit naši DNA a vyvolat řadu zdravotních problémů,
Aflatoxinů se nezbavíte ani tepelnou úpravou, neboť jsou stabilní vůči teplotám, ale určité procesy (pražení) mohou jejich koncentraci snížit. Spory plísní se vyskytují v ovzduší, a proto chléb nebo další potraviny vyjímejte z obalu jen na dobu nezbytně nutnou. Potraviny tedy uchovávejte v suchých a chladných podmínkách, aby se zamezilo růstu plísní. Vyřaďte potraviny, které vykazují známky plísně nebo zatuchlého zápachu. V kuchyni dbejte na dostatečné větrání a pravidelné odstraňování kuchyňských odpadků. Nezapomeňte na pravidelné čištění chladničky, spíže a vybavení kuchyně.
Nekupujte potraviny poškozené, plesnivé, nahnilé. Vždy se ujistěte, jaká je země původu, jaké mají limity pro obsah aflatoxinů (či nemají výjimku k levnému dovozu do ČR) a jak dlouhá je případně expirace příslušné potraviny.
Neskladujte potraviny zbytečně dlouho!
Aflatoxiny představují vážné zdravotní riziko, zejména pro játra a imunitní systém. Přestože je nelze zcela eliminovat, je nutná prevence kontaminace a kontrola potravinového řetězce pro minimalizaci jejich přítomnosti. V domácích podmínkách je důležité dbát na správné skladování potravin a jejich pečlivou kontrolu před konzumací.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete