Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori …
Žaludeční vřed (peptický) je zánětlivé onemocnění, při kterém vzniká hluboké narušení sliznice žaludku. O žaludečním vředu mluvíme tehdy, když defekt narušuje sliznici, podslizniční vazivo a svalovou vrstvu žaludku, nebo dvanáctníku. Peptický vřed je nutné odlišit od pouhého povrchového defektu sliznice, tzv. eroze. Stěna žaludeční sliznice je poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové ze žaludeční šťávy. V takovém případě přichází kyselina chlorovodíková do přímého styku s žaludeční sliznicí a poškozuje ji. Vytvoří se okrouhlé hluboké ložisko různých velikostí. Zdravá sliznice žaludku je chráněná vrstvou hlenu. Snížením tvorby tohoto hlenu (mucinu), může dojít k poškození sliznice. Žaludeční peptické vředy mohou být bolestivé a způsobit vážné zdravotní komplikace, pokud se neléčí.
Peptický vřed je otevřená rána na sliznici žaludku nebo dvanácterníku. Ve většině případů se dá úspěšně léčit změnou životního stylu, léky s možností využití doplňků stravy. Někdy však může vést k vážnějším komplikacím, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
Příčiny vzniku žaludečního vředu:
Genetická predispozice, Crohnova choroba, nadměrná konzumace kávy nebo jiné dráždivé látky mohou být další příčiny vzniku žaludečních vředů.
Příznaky žaludečního vředu nejsou příliš charakteristické, proto jeho diagnóza je náročná. Nejčastěji se vyskytuje v malém ohbí žaludku. Čím je vřed výše, tím dříve po jídle se dostaví bolest v žaludku, ale může se vyskytnou i nalačno.
Další příznaky:
Pro správnou diagnostiku se přihlédne na klinické projevy a provede endoskopické vyšetření (gastroskopie tj. ústy se přivede při místním znecitlivění hadicová kamera opatřená světlem s přenášením obrazu vizuálního náhledu na obrazovku lékaře. Během tohoto vyšetření se mohou odebrat vzorky z postižené oblasti pro histologické vyšetření a průkaz bakterie Helicobacter pyroli).
Léčba žaludečních vředů závisí na příčině, ale jejím cílem je snížit tvorbu žaludeční kyseliny, podpořit hojení sliznice a odstranit faktory, které vředy způsobují. V případě komplikací může být nutná operace.
V krajních případech, pokud vřed nereaguje na léčbu nebo způsobuje komplikace (krvácení, perforace žaludku), může být nutná operace (Vagotomie, přerušení nervů, které stimulují tvorbu kyseliny), nebo částečná gastrektomie, odstranění části žaludku s postiženými vředy).
Doplňující opatření: Probiotika (pomáhají obnovit střevní mikroflóru po užívání antibiotik), bylinné čaje (heřmánek, máta, mohou zmírnit podráždění žaludku). Po úspěšné léčbě je důležité dodržovat zdravý životní styl a pravidelně kontrolovat stav žaludku.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete