Poznáte příznaky cukrovky?

Cukrovka je metabolické onemocnění, při kterém neprobíhá správně přeměna cukrů v těle, což souvisí s narušením zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody …

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová, DM) je chronické onemocnění, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů (cukrů). Hlavním a společným projevem je hyperglykemie vzniklá v důsledku absolutního či relativního nedostatku inzulínu. Postihuje až 5 % obyvatelstva. Při onemocnění je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie), může být i snížená (hypoglykémie) a cukr v moči (glykosurie).

Neléčená cukrovka se projevuje zejména žízní, zvýšeným močením. Základem léčení diabetes mellitus je dieta s omezeným množství sacharidů, tuků. Pokud nestačí dieta přechází se na léky či inzulín.

Rozlišujeme 2 typy:

  • Diabetes I. typu (autoimunitní onemocnění)
    Zde jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují inzulín vlastním imunitním systémem, tj. absolutní nedostatek inzulínu. Tento typ je zcela závislý na dodání inzulínu a projevuje se především v mládí. Má sklon k těžkým akutním komplikacím.
  • Diabetes II. typu
    Je způsobeno sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulínu, tj. relativní nedostatek inzulínu. Nezávislý na inzulínu (mohou být pouze tbl.), projevuje se spíše u starších osob s nadváhou, ale i s výskytem cukrovky geneticky.

Oba typy tedy vznikají v důsledku nedostatku inzulínu produkující ze slinivky břišní.

Pokud chcete vědět více o doprovodné terapii přírodní cestou ZDE …

Mnoho pacientů v počátečním stádiu cukrovky 2. typu nevykazuje žádné příznaky.

 Časté močení

Nejčastějším příznakem cukrovky 2. typu je časté močení (polyurie). Je to proto, že vaše ledviny musejí pracovat přesčas, aby filtrovaly a vstřebávaly přebytečný cukr (glukózu). Ledviny ředí cukr v krevním řečišti přidáváním tekutiny z jiných tkání v těle. Tato další tekutina odchází z těla močí, což vede ke zvýšenému močení a dehydrataci. Dehydratace vyvolává v těle potřebu více pít, což vás nutí močit ještě častěji.

 Nadměrná žízeň

Nadměrná žízeň ((polydipsie) způsobuje ztrátu tekutin, což vede k pocitu intenzivní žízně.

 Zvýšená nevysvětlitelná únava

Buňky nemohou účinně využívat glukózu jako zdroj energie, což vede k pocitu únavy a slabosti. Protože se snížila schopnost využívat cukr k dodávání energie tělu, cítíte se unavení. S vysokou hladinou cukru v krvi se také krev zahušťuje, což ztěžuje přenos kyslíku do buněk. Na únavě se může podílet i dehydratace organismu.

 Zvýšený pocit hladu

Zvýšená chuť k jídlu (polyfagie), tj. nedostatek energie v buňkách stimuluje chuť k jídlu, protože hladina glukózy v krvi je vysoká. Vaše tělesné buňky nejsou schopny vstřebávat většinu živin z krve, nemůže vaše tělo přeměnit snědenou potravu na energii. Nedostatek energie v těle způsobuje zvýšený pocit hladu.

 Mravenčení končetin

Narušená hladina cukru v krvi může poškodit nervy v těle (neuropatie). Nejčastějším typem je periferní neuropatie, která způsobuje pocit brnění nebo pálení v nohou a chodidlech a následně v rukou.

 Pomalu se hojí modřiny

Když cévy ztuhnou, krev hůře proudí tělem. To ztěžuje přístup živin a kyslíku k ranám, aby se mohly zahojit. Vysoká hladina glukózy narušuje imunitní funkce a mikrocirkulaci, což zhoršuje hojení drobných poranění a zvyšuje riziko infekcí.

 Snížení imunity

Tělo pacienta s cukrovkou 2. typu produkuje enzymy a hormony, které snižují účinnost imunitního systému.

 Rozostřené vidění

Vysoká hladina cukru v krvi vytahuje z vašich tkání, včetně očních čoček, tekutinu. To ovlivňuje vaši schopnost zaostřit. Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká několik let, může to vážně poškodit cévy v sítnici. Pokud se neléčí, může dojít k nevratným změnám vašeho zraku.

 Hubnutí

V některých případech, zejména při výrazné hyperglykemii dochází k rozkladu tukových zásob a svalů pro energetické potřeby, což vede k nechtěnému úbytku hmotnosti.

 Kožní projevy a infekce

Kožní projevy (Acanthosis nigricans), ztmavnutí a zesílení kůže, zejména v kožních záhybech, může být prvním znakem inzulínové rezistence. Lidé s cukrovkou jsou náchylnější k plísňovým a bakteriálním infekcím, zejména močových cest a kůže.

Diagnóza Diabetes mellitus 2. typu je stanovena na základě laboratorních hodnot.

Glykemie v norně Zvýšené riziko cukrovky
Hladina glykemie nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l
Hladina glykemie po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l

Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci komplikací, jako jsou kardiovaskulární onemocnění (srdce a cévy), nefropatie, retinopatie a neuropatie. Pokud máte podezření na cukrovku 2. typu, je důležité podstoupit odpovídající vyšetření.


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete