Typickým příznakem diabetu (cukrovky) je nadměrná žízeň, často tak velká, že budí člověka i v noci …
Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová, DM) je chronické onemocnění spojené s výskytem nadměrného množství cukrů v krvi člověka, čili ukazuje, jakým způsobem tělo zpracovává cukr (glukózu) v krvi. Glukóza je hlavním zdrojem energie pro buňky, ale aby se mohla dostat do buněk, potřebuje pomoc hormonu zvaného inzulín. Pokud tělo inzulín neprodukuje nebo ho neumí správně využít, hladina cukru v krvi stoupá a vzniká cukrovka. Postihuje až 5 % obyvatelstva. Při onemocnění je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie), může být i snížená (hypoglykémie) a cukr v moči (glykosurie).
Rozlišujeme 3 typy:
Cukrovku si člověk přivodí nesprávnou a přebytečnou konzumací jídla. Po potvrzení kladného výsledku z krve se pacient musí omezit v konzumaci sladkých jídel a všeho, co obsahuje zvýšený index cukru…
Neléčená cukrovka se projevuje:
Správná strava je klíčovým prvkem při léčbě a prevenci komplikací cukrovky. Cílem diety u cukrovky je udržet hladinu cukru v krvi (glykémii) co nejblíže normálním hodnotám, předcházet výkyvům glykémie a minimalizovat riziko dlouhodobých komplikací, jako jsou poškození ledvin, srdce, očí a nervů. Základem léčení diabetes mellitus je tedy dieta s omezeným množství sacharidů, tuků …
Pokud nestačí dieta přechází se na léky či inzulín.
Pacienti s diabetem 1. typu musí hlídat příjem sacharidů kvůli správnému dávkování inzulínu. Pacienti s diabetem 2. typu, jejich cílem je zlepšit citlivost na inzulín (často i úprava hmotnosti).
Glykemický index (GI) udává, jak rychle konkrétní potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Většina zeleniny má velmi nízký GI, často pod 15.
√ Potraviny s nízkým GI
Potraviny s GI mají hodnotu 55 nebo méně. Tyto potraviny se pomalu rozkládají na glukózu, což pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Celozrnné pečivo (celozrnný chléb, žitný chléb, ovesné vločky, quinoa, hnědá rýže, bulgur, ječmen), luštěniny (čočka, fazole, cizrna, hrách, sojové boby), zelenina (brokolice, květák, cuketa, špenát, paprika, syrová mrkev, okurka, rajčata), ovoce (jablka, jahody, hrušky, borůvky, maliny, třešně, kiwi, grapefruit, pomeranče, švestky, vše čerstvě natrhané, nikoliv sušené). Mléčné výrobky (neslazený přírodní jogurt, nízkotučný tvaroh, kefír, mléko), ořechy a semínka (vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, slunečnicová, dýňová a lněná semínka). Vejce, ryby a drůbež, avokádo, houby …
√ Potraviny s vysokým GI
Bílé pečivo, brambory, bílá rýže, sladkosti, slazené nápoje …
Snídaně:Celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou a pažitkou. Plátek zeleniny – rajče, okurka, neslazený čaj.
Dopolední svačina:7 ks vlašských ořechů, malé jablko nebo hrst bobulového ovoce.
Oběd:Grilovaný kuřecí plátek s dušenou zeleninou (brokolice, cuketa), malá porce celozrnné rýže.
Odpolední svačina:Bílý jogurt neslazený s trochou lněných semínek nebo chia.
Večeře:Pečený losos, salát z rukoly, avokáda a rajčat s kapkou olivového oleje, krajíček celozrnného chleba.
Druhá večeře:Malá porce tvarohu nebo sklenice kefíru.
Pokud chcete vědět více o doprovodné terapii Programu pro Zdraví přírodní cestou ZDE …
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete