Cukrovka - Příznaky, hodnoty, léčba

Cukrovka (Úplavice cukrová, diabetes mellitus, DM) je závažné autoimunitní chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů (cukru). Rozlišují se dva základní typy: diabetes 1. a 2. typu …

Cukrovka je chronické metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi, čili důsledkem poruchy produkce nebo účinku hormonu inzulínu, který je klíčový pro regulaci hladiny glukózy v krvi. Pokud cukrovka není léčená, může vést k závažnějším komplikacím, které postihují cévy, srdce, oči, ledviny a nervový systém.

Rozlišujeme 2 základní typy:

  • Diabetes mellitus 1. typu 
    Autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá buňky slinivky břišní produkující inzulín. Příčinou vzniku je nedostatek inzulínu vlivem zánětu.

Lidé jsou doživotně závislí na injekční aplikaci inzulínu. Začíná již v dětství. Jelikož postihuje Langerhansovy ostrůvky (oblasti slinivky břišní), objevuje se zvýšený sklon k jejich destrukci.

  • Diabetes mellitus 2. typu
    Nejčastější forma cukrovky 90% případů. Jeho vznik je podmíněn inzulinovou rezistencí a později také sníženou inzulinovou sekrecí a trpí jím většinou dospělí lidé. Základním faktorem je obezita a proto se léčba odvíjí od úpravy životosprávy.
  • Gestační diabetes
    Vzniká během těhotenství u žen, které předtím neměly cukrovku. Obvykle zmizí po porodu, ale zvyšuje riziko rozvoje diabetu 2. typu. Při neléčení může cukrovka přejít do I. typu a to z medikace léků, až na injekční inzulín.

Diabetes mellitus II. typu (cukrovka, úplavice cukrová) je celoživotní nemoc, se kterou se setkáváme nejen u obézních lidí. Je dána hlavně rezistencí tkání na inzulin, ale roli hraje i snížení produkce inzulinu, „únava slinivky“ či poškození slinivky. Obezita je totiž spojená se zvýšeným výskytem zánětů, oxidačním stresem. Inzulin je produkován buňkami beta, které se nacházejí v Langerhansových ostrůvcích.

Ideální hodnoty glykémie (hladina cukru) měřené nalačno jsou od 3,9 až 5 mmol/ litr krve, optimální stav do 5,6 mmol/litr krve, zvýšená hladina 5,6 mmol/litr krve až 6,9 mmol/l krve, ale přes 7 mmol/litr krve je signálem pro nemoc nazývanou cukrovka. Glykémie za 2 hod po jídle 5 – 7,5 mmol/l. U zdravého člověka je to hodnota glykémie pod 3,9 mmol/l. Nejde ještě o ohrožení života, ale jde o varování, že by člověk měl doplnit sacharidy.

Nízká hladina cukru v krvi – hypoglykémie

  • Třes
  • Nesoustředěnost a zmatenost
  • Pocení
  • Rozostřené vidění a bušení srdce

Pokud je u diabetiků změřena hodnota ráno nalačno vyšší než 6 – 7 mmol/l, po jídle a během dne pak více než 8 – 10 mmol/l., jedná se o hyperglykémii.

Vysoká hladina cukru v krvi – hyperglykémie

  • Žízeň
  • Zvýšené močení
  • Únava

Dlouhodobější hyperglykémie se projeví: hubnutím, opakovanými kožními a gynekologickými záněty …

U cukrovky 1. typu se podává inzulín (injekce, inzulínová pumpa) s pravidelným monitorováním glykémie (hladiny cukru – glukózy v krvi), úprava stravy a pravidelný pohyb.

Z cukrovky (diabetes) 2. typu (léky – perorální antidiabetika s možností přidání injekcí inzulínu u pokročilých případů). Nutná změna životního stylu, tj. zdravá a pravidelná strava s nízkým obsahem cukrů a tuků, včetně redukce hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita.

Gestační diabetes (během těhotenství) tj. úprava stravy a pohybu, co dovolí případný zdravotní stav, případně inzulín, pokud je nutný.

Neléčená cukrovka – Komplikace

Při akutním stavu vzniká Diabetická ketoacidóza, hyperosmolární kóma. Při chronickém stavu dochází k poškození cév (diabetická angiopatie), které vede k infarktu, mrtvici. U chronického stavu se může vyskytnout poškození zraku (diabetická retinopatie), poškození nervů (diabetická neuropatie). Cukrovka je vážné onemocnění, ale s vhodnou léčbou a zdravým životním stylem je možné její projevy dobře kontrolovat.

Chcete vědět více o doprovodné terapii přírodní cestou? ZDE …


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete