Krevní sraženiny uvnitř žíly nebo tepny mohou za vznik trombózy …
Krevní sraženiny (tromby) vznikají, když krev zhoustne a vytvoří sraženinu, která může ucpat cévy a omezit nebo zcela zastavit průtok krve. Tento stav může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako je hluboká žilní trombóza (HŽT) nebo plicní embolie.
Krevní sraženiny „ruloó formace“ uvnitř žíly nebo tepny mohou tedy za vznik trombózy, která ucpává cévu a ztěžuje tak přítok nebo odtok krve v postižené oblasti. Může dojít i k jejímu uvolnění a cestování v krevním proudu až do úzké cévy. Často jde o místo v mozku nebo v plicích.
Příznaky žilní trombózy závisí na místě, kde se trombus nachází.
Příznaky žilní trombózy mohou být nenápadné a lehce přehlédnutelné. Toto onemocnění nejčastěji vzniká v důsledku zpomalení průtoku krve v žilách, napomáhá tomu i místní infekt, novotvary a různá onemocnění žilní stěny. Zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.
Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc!
Když se krevní sraženina (trombus) uvolní a dostane se do krevního oběhu, může skončit v plicích. Tento stav se nazývá plicní emboliea může být život ohrožující.
Jak to probíhá?
Při vzniku trombu se nejčastěji krevní sraženina vytvoří v hlubokých žilách nohou a pánve (hluboká žilní trombóza – HŽT). Pokud se sraženina uvolní, putuje krevním oběhem jako embolus, který projde pravou srdeční síní a komorou, vstoupí do plicní tepny. Pokud je embolus dostatečně velký, může dojít k zablokování – ucpání cévy – průtoku krve do části plic, což vede k plicní embolii.
Nejvíce se vyskytuje v mozku nebo srdci.
Nejvyšší rizikové faktory jsou věk u starších lidí, prodloužené sedění nebo ležení(při cestování nebo po operaci). Poruchy srážlivosti krve jako vrozená trombofilie. Kouření, které poškozuje cévy a podporuje srážení krve. Obezita zvyšuje tlak na žíly. Hormonální změny, jako antikoncepce (HA), hormonální substituce, těhotenství se mohou podílet na vzniku trombů. Chronická onemocnění jako rakovina, srdeční selhání nebo cukrovka. Nutné dodržovat pitný režim, aby nevznikla dehydratace, kdy krev se zahušťuje. Podílejí se i úrazy nebo operace, zvláště u dolních končetin nebo pánve. Základním procesem rozpouštění krevních sraženin je tzv. fibrinolýza, při které dochází k rozkladu vláknitého fibrinu na tzv. fibrin degradační produkty a jedním z těchto produktů je laboratorní kontrola D-dimery.
Léčba krevních sraženin (trombů) je zaměřena na rozpouštění sraženiny a prevenci jejich komplikací. Podávají se léky na ředění krve, čili zabraňující srážení krve antikoagulanty (Heparin, warfarin, rivaroxaban …), které zabraňují tvorbě a růstu nových krevních sraženin. Podávají se také trombolytika, látky, které přímo rozpouštějí krevní sraženiny (život ohrožující stavy). Využívají se i mechanické zákroky jako: Trombektomie, odstranění sraženiny, zejména u těžkých případů. Pacient s tímto rizikovým postižením by měl používat kompresní punčochy ke zlepšení průtoku krve v žilním systému.
Pokud máte podezření na trombózu nebo se objevily příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Neléčená trombóza může být život ohrožující!
Česnek jako přírodní produkt
Česnek (Allium sativum) je jednou z nejstarších léčivých rostlin a koření, známý pro své blahodárné účinky na zdraví. Obsahuje mnoho bioaktivních látek, které přispívají k prevenci a léčbě různých onemocnění. Zlepšuje viskozitu/hustotu a tím i cirkulaci krve, zabraňuje tvorbě škodlivých usazenin v tepnách a snižuje riziko nedostatečného průtoku krve. Pomáhá udržet pružnost tepen a zabraňuje celkové kalcifikaci (hromadění vápníku ve měkkých tkáních, tepnách …).
Dle tradiční bylinkové medicíny má příznivé účinky na podporu kardiovaskulárního zdraví (snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu cholesterolu – snižuje LDL „špatný“ a zvyšuje HDL „dobrý“, brání tvorbě krevních sraženin). Česnek je přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat proti bakteriím a plísním. Pravidelná konzumace snižuje riziko nachlazení a infekcí. Chrání buňky před stárnutím a oxidačním stresem. Stimuluje tvorbu trávících enzymů, pomáhá eliminovat střevní parazity a podporuje zdravou střevní mikroflóru. Může pomoci při zánětlivých stavech (artritida …)
Ale pozor při konzumaci syrového česneku!
Podráždění trávícího traktu (pálení žáhy, nadýmání, průjem). Pokud je kombinován s léky na ředění krve, může zvýšit jeho riziko. Někteří lidé mohou být na česnek citliví nebo alergičtí.
Doporučujeme preventivně užívat česnek ve formě doplňků stravy.
Máte zájem vědět více o programu přírodní cestou? ZDE …
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete