Jak ovlivnit vysokou hladinu krevního cukru?

Látka cordycepin, jak už její název naznačuje, se extrahuje z vitální houby, ať už se jedná o C. militaris či sinensis. Je využívána pro své účinky po staletí v tradiční čínské medicíně …

Nejčastější příčinou hyperglykemie je diabetes (cukrovka). Buňky nejsou schopny využívat glukózu jako zdroj energie. Hyperglykemie je termín pro vysoký stav krevní glukózy(krevního cukru). Vysoká hladina glukózy v krvi nastane v případě, když má tělo nedostatek inzulínu, nebo když organismus nemůže inzulín správně využít.

Za optimální stav hladiny cukru v krvi u zdravých osob nalačno se považuje hodnota okolo 3,5 – 5,5 mmol/l. U diabetiků se za optimální hladinu glykemie nalačno považuje rozmezí 4-6 mmol/l, rozmezí 6-7 mmol/l je hodnoceno jako uspokojivé a nad 7 mmol/l je neuspokojivá hladina glykemie. Závažná hyperglykemie se může vyskytovat ve formě dvou stavů, které na sebe mohou navazovat, a to hyperglykemická keto-acidóza a hyperglykemické koma. Hyperglykemie je tedy hlavním příznakem civilizačního onemocnění Diabetes Mellitus (cukrovka, úplavice cukrová, DM). Hyperglykémie vzniká pomalu a nemusí se několik let vůbec projevit. Příznaky se začínají objevovat, až když je hladina krevního cukru vyšší než 15 mmol/l.

Mezi příznaky patří:

  • Vysoká hladina cukru v moči
  • Vysoká hladina glukózy v krvi
  • Zvýšená žíznivost, sucho v ústech
  • Zvýšená četnost močení
  • Nadměrné pocení
  • Rozostřené vidění
  • Acetonový (sladký) zápach z úst
  • Hluboké rychlé dýchání

U diabetika, který má zvýšenou hladinu krevního cukru je zapotřebí aplikace inzulínu. Jestliže nevíte, zda diabetik trpí hypo nebo hyperglykémií je nejúčinnější mu dát čokoládu nebo něco sladkého. Hyperglykémii tím určitě nezvýšíte a při hypoglykémii naopak člověku zachráníte život. Tyto dva stavy nejsou někdy od sebe dost dobře rozpoznatelné.

Chronická hyperglykemie vede k degenerativním změnám:

  • Poškození cév (oko, ledviny, dolní končetiny)
  • Poškození nervů (senzorických i autonomních funkcí)

Při špatné diagnostice vysoké hladiny krevního cukru může pacient spadnout do hyperglykemického kóma, který jej ohrožuje na životě. Jedním ze způsobů, který může tuto situaci ovlivnit je Cordipin. Cordycepin je derivát purinového nukleosidu adenosinu. Napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi v rovnováze (DM).

Jak snížit hladinu cukru v krvi?

  1. Omezit rychlé cukry a rafinované sacharidy, tj. vyhnout se sladkostem, bílému pečivu, bramborám, slazeným nápojům. Nahradit celozrnnými produkty, luštěninami, zeleninou.
  2. Jíst dostatek vlákniny, který zpomaluje vstřebávání cukru a pomáhá stabilizovat glykemii. Bohaté zdroje jsou luštěniny, zelenina, ořechy, semínka, ovoce s nízkým glykemickým indexem (GI), bobule, jablka.
  3. Zdravé tuky a bílkoviny jako avokádo, olivový olej, ořechy pomáhají zpomalit trávení cukrů. Bílkoviny jako kuřecí maso, ryby, vejce, luštěniny snižují glykemický index jídla.
  4. Pravidelnost v jídle: jezte menší porce častěji, předejde se prudkým výkyvům cukru. Nesmíte hladovět, delší půsty mohou vést ke kolísání hladiny cukru.
  5. Nezapomeňte na pohyb a fyzickou aktivitu! 30 minut mírné aktivity denně (chůze, plavání, jízda na kole). Cvičení pomáhá svalům lépe využít glukózu a snižuje inzulínovou rezistenci. Také silový trénink může dlouhodobě zlepšit kontrolu glykémie.
  6. Hydratace a dostatečný příjem vody pomáhá ledvinám vyplavovat přebytečnou glukózu z těla. Bylinné čaje (kopřiva, skořice, fenykl, zelený čaj) podporují citlivost na inzulin.
  7. Mějte stres pod kontrolou, neboť stres zvyšuje hladinu cukru v krvi kvůli vyplavování stresových hormonů (kortizol, adrenalin). Pomáhají meditace, jóga, dechová cvičení, dostatek spánku.
  8. Nezapomeňte na doplňky stravy a byliny: Skořice zlepšuje citlivost na inzulin. Hořčík podporuje metabolismus cukrů. Chrom pomáhá stabilizovat hladinu cukru. Pískavice – řecké seno zpomaluje trávení sacharidů …

Nezapomeňte kontrolovat glykémii pravidelným měřením. Správná kontrola hyperglykémie je klíčová pro prevenci diabetických komplikací a zlepšení kvality života.


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete