Dlouhodobé střevní obtíže, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci. Příčina jejich vzniku není doposud přesně zmapovaná. Jejich průběh je ovšem založen na zvýšené aktivitě imunitního systému.
Ve střevě probíhá zánět, který s sebou přináší obtíže v podobě bolestí břicha, průjmů, ale i slabostí, únavy či teplot a mimo střevních příznaků. Tyto se manifestují na kůži, ale i vnitřních orgánech a jejich obalech. V tomto případě je tedy vhodné zmírnit aktivitu imunitního systému. K tomuto účelu se vědci rozhodli použít účinek extraktu z vitální houby, včetně probiotické kultury a změnu skladby bezlepkové stravy …
U těchto pacientů bývá zvýšená koncentrace prozánětového cytokinu TNF-alpha, klasická léčba se tedy zaměřuje na blokování tohoto cytokinu pomocí vytvořené protilátky.
Crohnova choroba je autoimunitního charakteru. Je to chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávícího ústrojí. Nejčastěji v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Počátek této nemoci může aktivovat jakákoliv bakteriální nebo virová infekce. Projevuje se bolestí břicha a průjmem, vzácněji krví ve stolici. Dochází ke vzniku hlubokých vředů a tím sliznice v místě postižení má sníženou schopnost střeva vstřebávat živiny z jídla.
Obtíže probíhá v chronických fázích:
Neexistuje definitivní léčba, ale lze zmírnit příznaky, prodloužit období remise a zlepšit kvalitu života.
V období aktivního stavu se nemocný potýká s:
Pokud se příznaky vyskytují několik dní, navštivte lékaře pro podstoupení potřebného rengenového/kolonoskopického vyšetření.
Před Crohnovou nemocí se nemohou lidé zatím nijak chránit. Nebyl nalezen prozatím žádný spouštěcí faktor. Pravděpodobně mohou tuto nemoc způsobovat potraviny s velkým množstvím rafinovaných (bílých) cukrů a bez dostatku vlákniny.
Velice obezřetně se musí přistupovat k užívání antibiotik, antirevmatik (Brufen, Acylpyrin), hormonální antikoncepce, ale i kouření a alkohol. Součástí léčby mimo léků (kortikoidy) je i změna jídelníčku s dostatečným energetickým příjmem a zastoupením důležitých nutričních složek.
Protože Crohnova choroba je zánětlivé chronické onemocnění tenkého a tlustého střeva, užívají se léky na potlačení zánětu aminosalicyláty u mírných forem onemocnění, kortikosteroidy (prednison) při akutním vzplanutí, dle nejsou vhodné k dlouhodobému užívání, imunosupresiva k potlačení zvýšené aktivity imunitní reakce, biologická léčba, kde je cílená terapie proti zánětlivým faktorům TNF-alfa inhibitory, je účinná u těžších forem Crohnovy choroby. Antibiotika se používají při infekčních komplikacích (abscesy, píštěle), probiotika a prebiotika pomáhají stabilizovat střevní mikroflóru a zmírnit příznaky.
Nesmíme zapomenout na dietní opatření. Jídlo nemůže Crohnovu chorobu vyléčit, ale správná dieta pomáhá zmírnit příznaky a předejít podvýživě. Doporučuje se lehce stravitelná zelenina (cuketa, mrkev, brambory, dýně), bílkoviny (kuřecí maso, ryby, vejce, tofu), celozrnné produkty, bílá rýže, ovesné vločky. Zdravé tuky (olivový olej, avokádo, ořechy), probiotické potraviny (kefír, jogurt).
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete