Ateroskleróza: Rizika vzniku, vývoj a důsledky

Neutrální tuky se štěpí na glycerol, který je zužitkováván jako glukóza. Nadbytečný tuk se ukládá jako zásoba v buňkách tukové tkáně …

Ateroskleróza se řadí mezi civilizační choroby. Ateroskleróza je chronické onemocnění cév, při kterém dochází k hromaděním lipidů (tukové látky), zánětlivých buněk, cholesterolu a fibrózní tkáně ve stěnách tepen, což vede k jejich ztluštění, ztrátě elasticity a zúžení průtoku krve cévami, čímž vznikají aterosklerotické pláty. Tyto pláty postupně zužují cévy, snižují průtok krve a mohou vést k infarktu myokardu, mozkové mrtvici nebo ischemické chorobě dolních končetin. Tato choroba je dlouhodobě probíhající degenerativní proces, jehož podstatou je tedy ukládání tuků ve stěně tepny. Tento proces významně přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, která jsou hlavní příčinou úmrtí.

Ateroskleróza začíná poškozením endotelu cévní stěny vlivem rizikových faktorů:

  • Nedostatek pohybu, obezita
  • Nezdravá tučná strava
  • Kouření
  • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • Vysoký LDL cholesterol v krvi (ukládá aterogenní látky) dyslipidémie, nízké hladiny HDL cholesterolu
  • Diabetes mellitus (cukrovka), chronický zánět


Poškozený endotel umožňuje pronikání lipoproteinů (LDL – „špatný“ cholesterol) do cévy, kde podléhá oxidaci. Oxidované LDL jsou toxické a spouštějí zánětlivou reakci, která zahrnuje přítomnost monocytů, jejich přeměnu na makrofágy a tvorbu buněk. Tyto buňky spolu s dalšími složkami vytvářejí aterosklerotický plát.
Aterosklerotické změny jsou podmíněny tedy přítomností LDL částic, tedy lipoproteiny o nízké hustotě. Tyto částice mají vysoký obsah cholesterolu. Volné LDL, pokud jsou nasyceny receptory, které ho vychytávají v játrech, se dostává do cévní stěny, kde prodělává změny v podobě oxidace. Oxidovaný LDL má pak přímé cytotoxické účinky a působí zánětlivě.

  • Dědičnost
  • Poruchy metabolismu cukrů (cukrovka)
  • Poruchy metabolismu tuků (hyperlipopro­teinémie)

Hlavní příčinou aterosklerózy je tedy kornatění tepen v důsledku ukládání aterogenních látek, zejména lipidů do stěny tepny. Za tyto látky považujeme především lipidy (cholesterol, fosfolipidy, triglyceridy). Nadbytek těchto látek je způsoben poruchou jejich metabolismu v organismu, nebo je ve vysoké míře přijímáme potravou.
Dochází tím k přeměně cévní stěny a vzniku aterosklerotických plátů. Usazují se zde vedle cholesterolu i polysacharidy a vápník. V tomto důsledku dochází k zúžení stěny tepny, cévy …, snížení její pružnosti a omezení toku krve, která není zcela zásobena dostatečně kyslíkem a dochází k jejich poškození.
Vede k řadě onemocnění (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) …

Pokud je ateroskleróza v počátečních stádiích, nemocný nemusí nic tušit. Tento proces je dlouhodobě bez příznaků. Postupně však dochází k pozvolnému zužování průsvitu tepny a oblast (tkáně, orgány), kterou tepna zásobuje je nedostatečně prokrvena.

Ateroskleróza se může vyskytnout kdekoliv v cévách, tepnách našeho organismu:

  • Tepny zásobující oko
    Vzniká neuroretinopatie (postižení očního nervu) a následná slepota.
  • Postižení tepen ledvin
    Se rozvíjí obraz tzv.: nefrosklerózy, která končí až selháním ledvin.
  • Srdeční (koronární) tepny
    Tehdy dochází ke vniku dvou forem ischemické choroby srdeční a to sice k selhávání levého srdce a akutnímu infarktu myokardu. Jejich projevy jsou bolest na hrudi, zrychlené dýchání a rychlý pulz, studená opocení, bledost, úzkost a dušnost.
  • Tepny na dolních končetinách
    Projeví se bolestí končetin, jejich chladem, kulháním a až možným vznikem gangrény (odumírání tkání se změnou struktury a barvy).
  • V mozkových tepnách
    Dochází k různým psychickým změnám, aterosklerotické demenci, náhlé cévní mozkové příhodě (mrtvici).

Náhlá cévní mozková příhoda se projeví různě dlouhým bezvědomím a po ní je většinou pacient ochrnut na jednu polovinu těla (pravá, levá), není schopen se o sebe postarat sám, nemůže mluvit a často nechápe, co mu ostatní chtějí sdělit …

  1. Tuková čárka(fatty streak)
    Nejranější forma plátu obsahující lipidové kapénky a pěnové buňky. Jedná se o první viditelný projev aterosklerózy, který může být pozorován již u dětí a dospívajících.Tuková čárka sama o sobě nezpůsobuje klinické příznaky, ale představuje základ pro další vývoj aterosklerotického procesu. Rizikové faktory (hyperlipidémie, kouření nebo zánět), narušují funkci endotelu cévní stěny. To zvyšuje propustnost endotelu pro lipoproteiny (LDL s nízkou hustotou). LDL částice pronikají do cévní stěny, kde jsou oxidovány volnými radikály. Oxidavané LDL jsou silně aterogenní a spouštějí zánětlivou reakci. Oxidované LDL stimulují endotel k expresi adhezivních molekul, které přitahují monocyty z krve. Monocyty se přeměňují na makrofágy. Makrofágy fagocytují oxidované LDL, které vede k jejich přeměně na pěnové buňky (foam cells), které jsou charakteristické svou lipidovou náplní a hromadí se v cévách.
  2. Fibrózní plát
    Fibrózní plát je pokročilejší fáze vývoje aterosklerotického plátu, ke které dochází při chronické progresi aterosklerotického procesu. Dochází k proliferaci hladkých svalových buněk a ukládání kolagenu, což vede k vytvoření pevnější struktury. Na rozdíl od tukové čárky je fibrózní plát strukturálně složitější a představuje významné riziko pro rozvoj cévních komplikací, jako jsou infarkt myokardu nebo ischemická cévní mozková příhoda. Vývoj fibrózního plátu je výsledkem dlouhodobého zánětu a remodelace cévní stěny.
  3. Komplikovaný plát
    Pokročilé pláty mohou podléhat kalcifikaci (zvápenatění), tvorbě trombů nebo ruptuře (akutní událost), což vede ke klinickým komplikacím a to k akutní kardiovaskulární příhodě (infarkt myokardu, ischemická cévní mozková příhoda – mrtvice). Dochází při ní k prasknutí fibrózní čepičky plátu, což vede k expozici (odhalení) jeho prokoagulačního (srážecí) obsahu krevnímu řečišti.


Ateroskleróza je často asymptomatická, dokud nedojde k významnému zúžení cév nebo kardiovaskulární příhodě.

Mezi komplikace patří:

a) Ischemická choroba srdeční (ICHS): Angina pectoris, infarkt myokardu.
b) Ischemická cévní mozková příhoda: V důsledku zúžení nebo uzávěru mozkových tepen.
c) Periferní ateroskleróza: Bolesti dolních končetin při zátěži (klaudikace) nekrózy.
d) Aneuryzma: Ztenčení cévní stěny může vést k jejímu rozšíření a ruptuře.

Léčba aterosklerózy zahrnuje hlavně změnu životního stylu (pohyb a úprava stravy), případnou farmakoterapii a invazní přístupy nebo léčbu přírodní cestou (záleží na stavu cév). Ateroskleróza je komplexní onemocnění s dlouhodobým průběhem, avšak včasná intervence může výrazně snížit riziko závažných komplikací.

Chcete vědět více o ozdravném postupu přírodní cestou? ZDE …


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete