Revmatoidní artritida - Revma

Při revmatoidní artritidě je to právě váš imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronické obtíže …

Revmatoidní artritida(RA) je zánětlivé autoimunitní chronické onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů zápěstí a postihuje drobné klouby na rukou i nohou.. 
Základní příčina je porucha imunitního systému (autoimunitní onemocnění). Ten reaguje proti tkáním vlastního těla, poškozuje je a vyvolává chronický zánět. Pokud není léčená, může vést k deformacím a ztrátě funkce kloubů. Revmatoidní artritida – revma postihuje ženy 2-3 krát častěji než muže a obvykle se objevuje mezi 30. a 50. rokem života. Pacienti s touto dlouhodobou nemocí jsou invalidizující. Revma může postihnou i jiné mimokloubní tkáně, jako srdce, plíce, oči nebo cévy. ¨

Příznaky

  • Bolest a ztuhlost kloubů
    Nejvíce se projevuje ráno nebo po delším období nečinnosti. Postiženy jsou především drobné klouby (prsty, zápěstí), ale může se rozšířit i na kolena, kotníky nebo ramena.
  • Otoky a zarudnutí kloubů
    Zánět způsobuje viditelné zvětšení kloubů, které bývají teplé na dotek.
  • Únava a slabost
    Chronický zánět může způsobit celkovou únavu, zvýšenou teplotu a ztrátu hmotnosti.
  • Systémové postižení
    Revmatoidní artritida obvykle postihuje klouby na obou stranách těla stejně.
  • Deformace kloubů
    V pokročilých stádiích dochází k trvalým změnám tvaru kloubů a omezení jejich funkce.

Revmatoidní artritida je závažné onemocnění, ale nemusí pro jedince znamenat vážné zhoršení zdravotního stavu. Průběh i závažnost revmatoidní artritidy jsou totiž u každého pacienta jiné.

Nejčastější postižení

  • Omezené možnosti vykonávat každodenní aktivity
  • Dlouhodobá pracovní neschopnost.
  • Omezení hybnosti v jednotlivých kloubech, které vedou v závažných případech až k invaliditě
  • Zkrácení délky dožití cca o 10 let, ale je to individuální

Revmatoidní artritida je autoimunitní chronické onemocnění, kdy imunitní systém mylně napadá vlastní tkáně, zejména synovii – výstelku kloubů.

Přesná příčina není známá, ale může být ovlivněna:

  1. Genetickou predispozicí
    Geny HLA-DR4 a HLA-DR1 zvyšují riziko vzniku RA
  2. Infekcemi a mikroorganismy
    Některé bakterie nebo viry mohou vyvolat abnormální reakci imunitního systému. Bakterie Porphyromonas gingivalis způsobuje periodontitidu (zánět dásní) a spojuje se s RA. Produkuje enzymy, které modifikují proteiny v těle (tzv. citrulinace), což může vést k tvorbě protilátek spojených s RA (anti-CCP). Mykoplazmata jsou drobné bakterie, které mohou způsobovat respirační a urogenitální infekce. Escherichia coli – E. coli, přirozeně se vyskytují ve střevech a mohou u některých lidí vyvolat zánětlivé procesy. Viry, které se spojují s revmatoidní artritidou je Epstein-Barr virus (EBV), který je zodpovědný za infekční mononukleózu a další …
  3. Životními faktory
    Kouření, obezita a hormonální vlivy častěji postihuje ženy, neboť jsou rizikovými faktory.
  4. Spouštěči
    Fyzický a emoční stres může zhoršit průběh nemoci.

Diagnostika se provádí krevními testy, kdy je specifikována zvýšená hladina revmatoidního faktoru (RF) nebo protilátek anti-CCP. Z krevních testů se laboratorně prokazuje zánětlivé markery, jako CRP (C-reaktivní protein) nebo sedimentace erytrocytů (ESR). Využívají se i zobrazovací metody rentgen, ultrazvuk nebo magnetická rezonance (MRI) k identifikaci poškození kloubů. Lékař hodnotí otoky, bolest a symetrii postižení kloubů.

Cílem farmakologické léčby je snížit zánět, zpomalit progresi nemoci a zmírnit příznaky. Využívají se nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) – Ibuprofen na zmírnění bolesti, kortikosteroidy – Prednison na tlumení zánětu, léky antirevmatické (DMARDs) – Methotrexát, sulfasalazin, které zpomalují progesi a chrání klouby před poškozením.

Biologická léčba Adalimumab, infliximab – cílí na specifické imunitní buňky nebo proteiny způsobující zánět. Pozor ale na velké kontraindikace!

Chcete více vědět o terapii přírodní medicínou? ZDE …

V klasické medicíně se využívá fyzioterapie a cvičenípro zlepšení pohyblivosti kloubů, pro snížení rizika svalové atrofie. Pomáhá při správném držení těla a posiluje svaly kolem kloubů. U pokročilých forem revmatoidní artritidě může být využita chirurgická léčba a to nutná výměna kloubu (kyčle nebo kolena) nebo odstranění zanícené tkáně. Je nezbytná změna životního stylu a to doplňovat zdravou stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny (ryby, lněné semínko). Odvykání kouření a udržování optimální hmotnosti, střídání odpočinku a fyzické aktivity. Nezbytné doplnění psychologické podpory od rodiny, terapeutů nebo pacientských skupin je klíčová.


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete