Po cévní mozkové příhodě bývá často trvalá invalidita. Dochází obvykle k narušení schopnosti hýbat jednou polovinou těla, poruchou tvorby řeči, zhoršení zraku a poruchy paměti …
Mrtvice(iktus, cévní mozková příhoda (CMP)) je akutní porucha mozkové funkce, během kterého dochází k nervovému poškození. Rozděluje se na ischemickou (85% případů) a hemoragickou (15% případů). Cévní mozková mrtvice je urgentní stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Rychlá diagnostika a léčba výrazně zvyšují šance na přežití a minimalizaci dlouhodobých následků.
Příznaky cévní mozkové mrtvice se objevují náhle a mohou zahrnout:
1. Neurologické příznaky
2. Další příznaky
Tabák zabije až polovinu svých uživatelů!
U více než 250 sloučenin obsažených v tabákovém kouři byla prokázána škodlivost. Víc než 50 z nich prokazatelně způsobuje rakovinu. Neexistuje žádná bezpečná hladina pro dýchání vzduchu s tabákovým kouřem u těch, kdo jsou vystaveni pasivnímu kouření (pobývají v zakouřeném prostředí, ale sami nekouří).
Nikotin je „tvrdá“ droga, je silně návykový a způsobuje fyzickou závislost …
Léčba závisí na typu mrtvice (ischemická nebo hemoragická) a její závažnosti.
Ischemická mrtvice je způsobená ucpáním tepny, kdy nezbytně rychlým cílem je obnovit průtok krve. Podávají se intravenózní trombolytika k rozpuštění krevní sraženiny. Tato léčba je účinná pouze do 4,5 hodiny od začátku příznaků. Může se i využít mechanická trombektomie, tj. odstranění krevní sraženiny pomocí katétru. Lze provést až do 24 hodin od vzniku příznaků. Dále se může použít antikoagulancia a antiagregancia (aspirin ke snížení rizika další sraženiny).
Při hemoragické mrtvici způsobené krvácením je prvním cílem zastavit toto krvácení a snížit tlak na mozek. Nutná kontrola krevního tlaku podáváním antihypertenziv k zabránění dalšího krvácení, nebo chirurgickým zákrokem odstranění hematomu (krevní sraženiny) nebo oprava prasklé cévy (aneurysma). Dále kontrola intrakraniálního tlaku podáním osmotických látek nebo drenáž mozkomíšního moku ke snížení tlaku na mozek.
Po akutní fázi je klíčová intenzivní rehabilitace fyzioterapií, kdy dochází k obnově pohyblivosti a síly. Dále se využívá logopedie pro pomoc s obnovením řeči, nezbytná je i psychologická podpora pro zvládnutí deprese a opětovná adaptace na životní změny. Je potřebná i ergoterapiepro nácvik každodenních aktivit.
Pokud chcete více vědět o ozdravném programu přírodní cestou ZDE …
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete