Plíce - Jak poznat problémy?

Plíce jsou houbovitý párový orgán, který se nachází v hrudní dutině, kde je chráněn hrudní stěnou, která je tvořena dvanácti páry žeber a mezižeberními svaly …

Oslabené plíce poznáme naší častější nemocností. Zdraví celého dýchacího systému závisí na jejich dobrém stavu, ale také stavu průdušek, průdušnice a celkově sliznice.
Podle tradiční čínské medicíny s plícemi souvisí i stav pokožky. Plíce kontrolují nejen dýchání, ale i dýchání kůže. Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic. Naopak suchá pokožka a samovolné pocení (otevírání a zavírání pórů) ukazují na jejich oslabení …

  • Dušnost(použití inhalátorů). Z počátku při námaze, později i v klidu.
  • Únava (kvůli sníženému přísunu kyslíku)
  • Sípot (zvuky při dýchání způsobené zúžením dýchacích cest)
  • Časté infekce (bronchitida nebo zápal plic)
  • Potíže se spánkem (buzení z hlubokého spánku dušností a kašlem).
  • Namodralé rty a dásně, nehtová lůžka (nedostatek kyslíku v krvi).  
  • Častý a zhoršující se chronický kašel (zahlenění, CHOPN/chronická obstrukční plicní nemoc nastává typickým ranním úporným kašlem).
  • Ztráta váhy a svalové hmoty (v pozdějších stádiích).


CHOPN je závažné a progresivní plicní onemocnění charakterizované omezením průtoku vzduchu v dýchacích cestách.

Toto omezení je částečně nevratné a zahrnuje dva hlavní stavy:

  1. Chronická bronchitida
    Je dlouhodobé zánětlivé onemocnění dýchacích cest, pro které je charakteristický trvalý kašel s produkcí hlenu po dobu alespoň 3 měsíců. Je často součástí chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).
  2. Emfyzém plic
    Je chronické plicní onemocnění, při kterém dochází k postupnému poškození plicních sklípků (alveolů). Toto poškození vede ke ztrátě elasticity plic, což snižuje schopnost plic efektivně přenášet kyslík do krve a odstraňovat oxid uhličitý. Chronická dušnost je z počátku při námaze, později i v klidu. Výdech je obtížnější a delší než normálně. Často se vyskytuje chronický suchý kašel nebo s mírným množstvím hlenu. Objevuje se i cyanóza, tj. namodralý odstín rtů a nehtů kvůli nízké hladině kyslíku.


CHOPN je možné léčit, bohužel však obvykle není možné zcela zvrátit všechna poškození a dosáhnout úplného uzdravení. Na CHOPN mohou poukazovat také některé charakteristické zvuky při dýchání (pískání, hučení), dále časté nachlazení nebo chřipkové infekce.

  • Ranní bolest hlavy (pokud vás budí tupá, pulzující bolest hlavy, může to být tím, že během spánku mělce dýcháte a tělo nestačí ventilovat oxid uhličitý. Ten se v těle hromadí, tlumí centrální nervovou soustavu).
  • Oteklé kotníky (oběhový systém není dostatečně okysličován, zhoršuje se stav plic, slábne tělo i srdeční činnost. Když srdce nedodá dost krve do jater a ledvin, dochází v těle ke hromadění toxinů a tekutin).

  1. Kouření(hlavní příčina)
    Poškozuje plicní tkáň a způsobuje zánět. Aktivní i pasivní kouření zvyšuje riziko chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).
  2. Znečištěné ovzduší
    Vystavení prachovým částicím nebo výparům na pracovišti.
  3. Dlouhodobé vdechování dráždivých látek
    Kouř z biomasy nebo vaření na otevřeném ohni bez ventilace.
  4. Genetická predispozice
    Nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu, který chrání plíce před poškozením.
  5. Opakované infekce dýchacích cest (v dětství)

I když CHOPN není vyléčitelná, správná léčba zpomaluje její progresi a zmírňuje příznaky. Nejzásadnější krok ke zlepšení plicních funkcí je začít odvykání kouření.A to podpora pomocí nikotinových náhrad nebo léků. Dále se využívají léky bronchodilatátory, které uvolňují svaly kolem dýchacích cest a zlepšují průchod vzduchu, kortikosteroidy, které snižují zánět plic nebo kombinované inhalátory, které obsahují bronchodilatátor i kortikosteroid. Možno použít i mukolytika, které ředí hlen a usnadňuje jeho vykašlávání, antibiotika využívané k léčbě infekcí, které mohou zhoršit stav CHOPN.

Prevence

  • Vyhněte se aktivnímu i pasivnímu kouření. NEKUŘTE!
  • Chraňte se před znečištěním ochrannými pomůckami při práci v prašném nebo chemickém prostředí.
  • Zdravý životní styl vyváženou plnohodnotnou stravou a pravidelným pohybem.
  • Proti chřipce a pneumokokům se chraňte případným očkováním, aby se předešlo infekcím.

Komplikace

  • Srdeční onemocnění (plicní hypertenze)
  • Akutní exacerbace (náhlé zhoršení příznaků)
  • Deprese a úzkost způsobené dušností

Mezi další závažné symptomy zařazujeme:

Nesprávné dělení buněk (rakovina plic) je závažné onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovatelnému buněčnému zhoubnému růstu v tkáních plic. Pokud není včas diagnostikován a léčen, dochází k rozšiřování i mimo plíce do okolních a dalších tkání těla. Neexistují včasné varovné signály, které by umožnily zachytit nemoc v počátečním stádiu.

  • Dlouhotrvající kašel, včetně vykašlávání krve
  • Přítomnost nitek krve ve vykašlávaném hlenu
  • Změna charakteru chronického kuřáckého kašle
  • Záněty plic, které neustupují po léčbě antibiotiky

80 % nemocných rakovinou plic trpí kašlem. Je to rozšířený typ rakoviny, který je dáván do souvislosti s kouřením. 

Hlavní druhy rakoviny plic

  • Malobuněčné
    Představuje 20 – 25 % všech plicních nádorů a je charakterizován rychlým agresivním růstem s vytvářením vzdálených metastáz., což je omezeno chirurgickou možností léčby.
  • Nemalobuněčné
    Představuje 75 – 80 % plicních nádorů. Využití protonové léčby pro karcinom plic. Umožňuje snížit dávku záření na zdravé tkáně, přesto doporučujeme posílit Váš imunitní systém!

Mají různé charakteristiky, které se týkají růstu, velikosti, metastazování i tvorby hormonům podobných látek. Jelikož se jedná o dva různé druhy je i léčba rozdílná. Mnohdy však i přes veškerou snahu lékařů a pacienta skončí nemoc fatálně. Jsou tedy hledány další možnosti léčby …


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete