Obtíže prsou

Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen a její výskyt stále stoupá. Většina případů s odhalením karcinomu v raném stádiu má díky současným léčebným postupům vysokou šanci na úplné vyléčení, proto je u rakoviny prsu včasná diagnostika naprosto stěžejní …

Onemocnění prsu (mléčné žlázy – mammy) může být i maligní nádorové onemocnění postihující v naprosté většině případů ženy.
Muži tvoří cca 1 % postižených. U žen představuje tedy nejčastější nádor a to celou čtvrtinu všech zhoubných nemocí. Nejvíce se objevuje před nástupem menopauzy, ale i toto není podmínkou.
Existuje řada faktorů, které jsou spojeny s tímto zvýšeným rizikem.

Nejdůležitější faktory:

  • Genetické
    Ve vývoji karcinomu prsu se uplatňuje jako u většiny ostatních nádorových onemocněních dědičnost. Tyto nádory bývají velice často oboustranné (na obou prsech). Zvýšené riziko je hlavně u přímých příbuzných ženského pohlaví (matka, sestra, dcera), nebo v rodinách, kde se kumulují různé druhy nádorů v rámci tzv. syndromů (Li-Fraumeni syndrom, Cowdenův syndrom). Další geny, které v současné době hrají svou roli nejen při vzniku rakoviny prsu, ale díky tomu právě i v její diagnostice, jsou geny BRCA 1 a BRCA 2.
  • Věkové
    Nad 25 let se tyto nádory vyskytují ojediněle, jejich incidence začíná výrazně stoupat v období kolem 30. roku a 75 % nádorů se objevuje ve věku nad 45 let. Z tohoto důvodu je nezbytné každá 2 roky absolvovat mamografické vyšetření.
  • Hormonální
    U 25 % žen se jedná o dlouhodobé působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) na prsní žlázu. Především jsou ohroženy ženy, které po menopauze nebo po operaci dělohy či vaječníků (předčasná menopauza) užívají hormonální substituci, protože jejich pohlavní orgány přestanou produkovat estrogeny, které jsou důležité pro řadu jiných funkcí v těle (zabraňují osteoporóze/řídnutí kostí). Ženy po menopauze užívají hormonální substituci také pro lepší psychické naladění a duševní pohodu. Na druhou stranu je hormonální substituční léčba nevýhodná z hlediska rizika karcinomu prsu a trombózy. Samotné estrogeny by také mohly zapříčinit vznik karcinomu dělohy. ¨
  • Nutriční
    K rizikovým faktorům patří také obezita a nadbytek tuků v potravě (nasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy například v másle, živočišných tucích, tučných sýrech, majonéze).
  • Zevního prostředí
    Klasickými faktory jsou kouření a nedostatek pohybu.

Některé hormonální a genetické změny jsou zodpovědné také za některá benigní (nezhoubné) onemocnění prsu, jako jsou cysty (fibroepiteliální cystická dysplazie). Tato dysplazie je přednádorovým stavem s výrazně vyšším rizikem vzniku karcinomu.

Méně významnými, avšak pro lékaře někdy upozorňujícími faktory jsou: včasná menstruace, pozdní menopauza, bezdětná žena, vyšší věk při prvním porodu, užívání hormonální antikoncepce a nadměrná zátěž ionizujícím zářením (rentgenové, záření gama).


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete