Lidský papilomavirus - Příznaky, příčiny a léčba

V poslední době se často mluví o očkování, jež by mělo ženy ochránit před viry, jež vyvolávají rakovinu děložního čípku …

Lidský papillomavirus(HPV infekce, human papillomavirus) je běžný virus, který postihuje dívky ve věku 18 – 27 let, ženy i muže. U žen může být infekce HPV spojena s rizikem vzniku genitálních bradavic, abnormálních buněčných změn na děložním čípku, někdy spojená i s rakovinou (karcinomem) děložního hrdla (čípku), který napadá lidské buňky. Existuje více nez 200 typů HPV, z nichž některé jsou neškodné, ale jiné mohou být nebezpečné (HPV 16 a HPV 18).

Přenáší se pohlavním stykem nebo pouhým kontaktem s kůží nakaženého partnera v oblasti genitálií (přenos i rukou, ústy, ale jsou zaznamenány případy přenosu nepohlavní cestou např. ručníkem …)

90% rakovin děložního čípku vzniká na podkladě HPV infekce. Některé studie přinášejí i zprávy o možné souvislosti mezi infekcí HPV a rakovinou prostaty. V prvních stádiích, kdy se na děložním čípku objeví předrakovinné změny, se provádí pouze sledování, změny se neřeší, ale i u nich je riziko další progrese. Je tedy nutná pravidelná observace, aby se v případě zhoršování invazivně zasáhlo. Pokud by bylo možné zasáhnout již v této fázi nějakou účinnou neinvazivní metodou, bylo by to více než žádoucí.

Většina infekcí HPV je bezpříznaková a samovolně vymizí. U některých dívek, žen se však mohou objevit:

  1. Genitální bradavice
    Měkké, vyvýšené nebo ploché výrůstky na kůži nebo sliznicích genitálií a kolem anální oblasti.
  2. Abnormální krvácení nebo výtok
    Pokud HPV způsobí změny na děložním čípku, může dojít k nepravidelnému krvácení po pohlavním styku.
  3. Bolest nebo nepohodlí při styku
    Někdy to může být způsobené bradavicemi nebo změnami na sliznici.
  4. Pozdní příznaky u pokročilých stavů rakoviny
    Jsou provázeny bolestí v pánvi, ztrátou váhy, únavou, krvácením mimo cyklus menstruace.

HPV infekce – virus se přenáší nejčastěji pohlavním stykem genitálním, análním i orálním.

Rizikové faktory jsou:

  • Střídání sexuálních partnerů
  • Sexuální aktivita v mladém věku
  • Oslabený imunnitní systém (léky na potlačení imunity, HIV)
  • Kouření zvyšuje riziko rakoviny spojené s HPV

Nejčastěji se využívá cytologické vyšetření (Pap test) vzorku buněk z děložního čípku na přítomnost abnormálních změn. Dále se využívá HPV test, který je specifický na detekci vysoce rizikových typů HPV 16 a HPV 18, které mohou způsobit rakovinu. U gynekologa se vyšetřuje děložní čípek i pod zvětšenímpři podezření na abnormální buňky.
HPV 16 a HPV 18 jsou dva nejběžnější typy lidského papilomaviru (HPV), které jsou vysoce spojovány s rakovinou děložního čípku a jinými typy rakoviny spojenými s HPV.

HPV 16

Je nejčastější vysocerizikový typ HPV. Nejčastěji se spojuje s rakovinou děložního čípku (cca 50% všech případů), ale také s jinými rakovinami, jako je rakovina hrtanu, konečníku a penisu. Obvykle nezpůsobuje viditelné příznaky, dokud nedojte k rozvoji prekancerózních lézí nebo rakoviny.

HPV 18

Je druhý nejčastější vysocerizikový typ HPV. Spojuje se s ním (cca 20% případů) rakoviny děložního čípku. Tento typ bývá více asociován s adenokarcinomy (rakovina žlázových buněk). Stejně jako HPV 16 často nezpůsobuje příznaky v prvních stádiích. Oba HPV 16 a HPV 18 mohou vést k prekancerózním lézím, které se mohou vyvinout v rakovinu. Přenos je především sexuální cestou.

Na samotný HPV virus léčba neexistuje. Tělo většinou virus přirozeně eliminuje během 1-2 let. Je nutné posílení imunity (zdravý životní styl, omezení stresu, doplněk stravy na skrytý patogen).

Chcete vědět více o přírodní cestě?

Na genitální bradavicese aplikují lokální krémy, nebo odstranění bradavic laserem, chirurgicky nebo kryoterapií. Při abnormálních změnách buněk se používá kryoterapie (zmražení postižených buněk), konizace (chirurgické odstranění postižené části děložního čípku) a pravidelné sledování u mírných změn. U rakoviny děložního čípku je nezbytná chirurgická léčba, radioterapie, chemoterapie (dle stádia onemocnění).

HPV infekce je velmi častá, ale díky očkování, pravidelným kontrolám a preventivním opatřením je možné riziko vážných následků – rakovina děložního čípku minimalizovat.


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete