Domovinou papáji je vlhký tropický i subtropický pás Střední a Jižní Ameriky, Mexiko a Guatemala. Papája plod, má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Papainje silný zažívací enzym, který se běžně vyskytuje a extrahuje z papáji. Využívá se jako pomocník při trávení konzumace masa. Papája má pozoruhodné léčivé účinky, které jsou známé již z dávných dob. Papája je jedna z nejsnáze stravitelné ovoce.
Papája a její přínosy pro zdraví:
Semena papáji a dokonce i nezralé plody byly po staletí používány v mnoha oblastech jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu jako metodakontroly porodnosti. Tamní ženy, pokud se chtěly vyhnout těhotenství, konzumovaly kolosální množství nezralých plodů papáje. Je také známo, ale není zcela potvrzeno, že pokud se papája aplikuje přímo na dělohu,může způsobit potrat.
Enzym papain pomáhá štěpit bílkoviny, což usnadňuje trávení. Vláknina podporuje pohyby střev a tím přispívá k prevenci zácpy, nadýmání a pálení žáhy. Ti, kteří užívají papáju pravidelně, mohou bezpochyby potvrdit její příznivé účinky, které jsou obzvláště užitečné v případě obtížných a nepolevujících zduřelých výrůstků na konečníku (hemoroidů). Ovoce papája je v podstatě schopné zklidnit zduřelé krevní cévy, a tím i zajistit úlevu.
Papája (Carica papaya) je tropický zázrak – ovoce, známé nejen pro svou sladkou chuť, ale i pro široké spektrum zdravotních přínosů. Obsahuje mnoho živin, enzymů a antioxidantů, které podporují zdraví trávícího traktu, imunitu a celkovou vitalitu. Enzym papain, má silné protizánětlivé účinky. Ulevuje při bolestech kloubů a zánětlivých onemocněních (artritidě). Tři velmi silné antioxidanty v papáji zabraňují oxidaci cholesterolu. Oxidovaný cholesterol tvoří nebezpečné nákazy, které mohou dokonce způsobit vážné kardiovaskulární obtíže.
Papája je plodem s nízkým obsahem cukru a tím i nízkým glykemickým indexem s podílem vlákniny, což může být tou pravou volbou pro osoby, které trpícukrovkou. Extrakt z papáje může zpomalit progresidiabetu 2. typu, který je odpovědný za ztrátu kapacity slinivky břišní vylučovat inzulín. Díky vláknině a enzymům podporuje odstraňování toxinů z těla.
Jako bohatý zdroj bílkovin, papája přispívá kobnově svalových tkání, které jsou nezbytné pro optimální fungování našeho těla. Zařazení papáji do stravy může být prospěšné díky jejím nutričním hodnotám, avšak pro cílenou podporu regenerace svalů je vhodné se zaměřit na osvědčené metody.
Přibližně 1,5% světové populace trpívitiligem (depigmentací), kožním onemocněním. Je to stav, při kterém se na kůži objevují bílé skvrny či ložiska výrazně světlejších vlasů, vousů, řas nebo obočí. Skvrny mívají zvýšeně pigmentovaný okraj a kontrastují s normální barvou okolní. U jedinců s tmavší pleti bývají kožní skvrny či ložiska světlých vlasů daleko nápadnější a mohou postihnout dokonce i ústní sliznici. Obsažené enzymy v ovoci však pomáhají také odstranit odumřelé buňky, což zlepšuje vzhled pokožky.
Obě pohlaví touto nemocí trpí stejnou měrou a první příznaky se nejčastěji objevují mezi 10. a 30. rokem života, přičemž u poloviny nemocných je to kolem roku života dvacátého. Papája je jedním z domácích prostředků pro vitiligo. Použití pasty ze zralé papáji na postiženou oblast zvýší produkci melaninu a obnoví pokožku v normální barvě.
Beta-karoten (provitamin A) podporuje zdraví očí a snižuje riziko vznikumakulární degenerace očí.
Díky celkovému obsahu 12% vlákniny, kde ve více než 60% se jedná o rozpustné vlákniny, je papája schopna zmírnit symptomy.
Vysoký obsah vitamínu C a beta-karotenu obsažený v tomto ovoci posiluje obranyschopnost organismu. Obsažené antioxidanty – Lykopen a vitamín C chránícévy před oxidativním stresem,draslík přispívá kregulaci krevního tlaku.
Semena papáji mají výraznou, pepřovitou chuť a obsahují látky podporující detoxikaci jater a ledvin. Mohou pomáhat při eliminaci střevních parazitů.
Možné nežádoucí účinky: Existují však určité obavy, že papain při dlouhodobém podávání může dráždit žaludek a krk. Někteří lidé mohou být citliví na latex obsažený v papáji. Konzumace nezralého plodu může být nevhodná i pro těhotné ženy, kvůli látkám, které mohou stimulovat kontrakce.
Pokračování příště…
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete