Obtíže prostaty - Příčiny, příznaky, zobrazovací metody

Stádia onemocnění prostaty jsou většinou bezpříznaková. Často se na ně přijde náhodně při vyšetření jiných problémů. Na nemoc může upozornit zvýšená hladina prostatického specifického antigenu (PSA), která však bývá zvednuta i při hyperplazie (zbytnění) nebo zánětu prostaty …

Prostata  o velikosti vlašského ořechu je součástí mužského reprodukčního systému. Když se začne zvětšovat, stlačuje močovou trubici a tím dochází k nepříjemným příznakům (noční buzení na toaletu, neustálý tlak na močový měchýř …). Při mírném zvětšení prostaty (benigní hyperplázie – BHP) je průtok moči slabý a návštěva toalety nepřináší úlevu, protože tlak, bolest a pálení přetrvává. Velmi nepříjemný může být i únik moči. Zvětšená prostata může také vést k problémům s erekcí. Benigní hyperplazie prostaty, je nezhoubné zvětšení prostaty, které postihuje muže starší 50 let. Prostata, která je součástí mužského reprodukčního systému, obklopuje močovou trubici. Její zvětšení začíná postupně způsobovat obtíže s močením.

S věkem se u mužů mění hladina pohlavních hormonů (testosteron a jeho derivátu dihydrotestosteronu – DHT). Nadměrná stimulace prostaty DHT může vést k jejímu růstu. Snížená hladina estrogenu v poměru k testosteronu může hrát také roli.Zbytněná prostata je běžnější u starších mužů po 50. roku života a vyskytuje se u více než 50% mužů a po 80. roce až u 90%. Muži s rodinnou anamnézou BHP mají vyšší pravděpodobnost rozvoje onemocnění.

Příznaky zbytnění prostaty se objevují v důsledku tlaku zvětšené prostaty na močovou trubici nebo močový měchýř.

  1. Slabý nebo přerušovaný proud moči
  2. Pocit neúplného vyprazdňování močového měchýře
  3. Časté močení, zejména v noci (nykturie)
  4. Potíže se zahájením močení
  5. Močová urgence (náhlé a silné nutkání na močení)
  6. V těžkých případech zadržování moči (nemožnost se vymočit)

Komplikace BHP:

Pokud není zbytnění prostaty léčeno, může vést k opakovaným infekcím močových cest, poškození močového měchýře nebo ledvin. Může nastat i vznik močových kamenů, nebo kompletní zástavě močení (akutní retence moči), což je urgentní stav vyžadující lékařský zásah.


Rakovina prostaty (karcinom žlázy předstojné) je výsadou mužů již od 45. – 60. roku života. Stává se nyní nejčastějším mužským nádorovým onemocněním. Její příznaky se snadno mohou na první pohled zaměnit se zánětem prostaty.

Vznik je podmíněn vlivy:

  • Genetickými, hormonálními
    Přímé příbuzenství prvního stupně s nemocným karcinomem prostaty (syn nemocného otce) znamená poněkud vyšší riziko, než v běžné populaci.
  • Stravovacími
    Vysoké zastoupení živočišných tuků ve stravě, včetně tuků z mléčných výrobků, alkohol, kouření (kadmium).
  • Sexuální aktivitou
    Více sexu = nižší pravděpodobnost patologických změn na prostatě.
  • Vysoká aktivita na mechanické nároky na žlázu
    Jízda na kole.

Na pokročilou rakovinu prostaty mohou poukazovat i celkové příznaky (horečka, noční pocení, vyčerpanost, pokles výkonnosti či nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti).

Pozitivní je to, pokud nemoc je zachycena včas, je dobře léčitelná!

V počátečních stádiích může být rakovina prostaty bez příznaků.

U pokročilejších stádií se mohou objevit:

  • Časté noční nucení na močení
  • Obtížné a zpomalené spouštění moči
  • Slabý a přerušovaný proud moči
  • Dlouhé odkapávání moči při ukončení močení
  • Pocit naplnění močového měchýře i po vymočení
  • Neschopnost se řádně vymočit
  • Přítomnost krve v moči nebo ve spermatu
  • Problémy s erekcí – erektilní dysfunkce

Pokud chcete vědět více o programu přírodní cestou ZDE …


Transrektální ultrazvuk prostaty (TRUS) se používá ke zjištění velikosti a struktury prostaty. Pomáhá navádět jehlu k odebrání biopsie na histologické vyšetření. Může se využít i Multiparametrická magnetická rezonance (mpMRI), která je vysoce přesná metoda k detekci rakovinných ložisek. Používá se často před biopsií, aby lékař věděl, kde odebrat vzorky. Biopsie je jediný způsob, jak definitivně potvrdit či vyloučit rakovinu. Vzorky tkáně odebrané přes hráz (oblast mezi konečníkem a šourkem) – Perineální biopsie je také možná metoda.
Pokud je rakovina potvrzena, mohou se provést další testy pro určení případného rozšíření do okolních tkání CTnebo MRI či Scintigrafií kostí, nebo PET/CT (PSMA scan) pro způsob detekce metastáz (Met) pomocí markerů specifických pro rakovinu prostaty. V některých případech se provádějí genetické testy nádoru nebo pacienta, aby se identifikovaly specifické mutace (BRCA), které mohou ovlivnit léčebný plán.

Šíření metastáz

  1. Kostní metastázy jsou nejčastějším typem metastáz u rakoviny prostaty, vyskytují se cca u 85 -90% pacientů s pokročilým onemocněním. Nejčastěji jsou zasaženy obratle páteře, pánevní kosti, žebra stehenní kosti. První příznak bolesti v kostech je známkou metastáz a to se zvýšenou křehkostí kostí a zvýšenou jejich lomivostí. Komprese (utlačení) míchy může způsobit slabost nebo ochrnutí, pokud jsou postiženy obratle.
  2. Rakovina prostaty se může šířit přes lymfatický systém do okolních lymfatických uzlin. Příznaky jsou zvětšené nebo zduřené uzliny, zejména v oblasti pánve. Může dojít k otokům dolních končetin (lymfedém), pokud jsou uzliny v oblasti pánve blokovány.
  3. Metastázy do plicjsou méně časté, ale mohou se objevit v pokročilých stádiích. Příznaky jsou dušnost, kašel s krví a bolest na hrudi.
  4. Metastázy do jater jsou méně časté než kostní Met s příznaky bolest  nebo nepohodlí v pravé horní části břicha, žloutenka, únava a hubnutí.
  5. Místní invaze rakoviny prostaty může zahrnout močový měchýř, semenné váčky a další okolní struktury. Příznaky: krvácení při močení, časté močení nebo obtíže s vyprazdňováním.

U mužů nad 50 let, nebo okolo 45 let s rodinou anamnézou rakoviny prostaty se doporučuje pravidelné laboratorní vyšetření PSA a DRE – digitální rektální vyšetření. Včasná diagnostika výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu a zachování kvality života.

Navštěvujte urologa jednou za rok na preventivní kontroly nebo kdykoliv při pochybnostech!


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete