Mnohočetný myelom je zhoubná choroba kostní dřeně, která vzniká nekontrolovaným množením myelomových buněk v kostní dřeni …
Mnohočetný myelom((MM, Kahlerova nemoc)se řadí mezi plazmocytární dyskrázie. Je to rakovinné onemocnění, za nímž stojí maligní (zhoubná) transformace v plazmatických buňkách – typu bílých krvinek, tj. B lymfocytů produkujících velké množství protilátek. Nacházejí se v kostní dřeni a hrají klíčovou roli v imunitním systému. U pacientů dochází k narušení krvetvorby až k jejímu selhání, ke kostním lézím a k ledvinnému poškození. Nádorové buňky produkují abnormální bílkoviny (paraproteiny nebo M-proteiny), které mohou poškozovat ledviny. Zároveň brání kostní dřeni v produkci zdravých krvinek, což má za následek anémii, infekce a další komplikace.
Nejčastěji se nemoc objevuje u pacientů kolem 60 let, o něco častěji se vyskytuje u mužů se zvýšenou rodinnou anamnézou myelomu. Léčbou je vysokodávková chemoterapie následovaná podáním vlastních kmenových buněk. I přes prvotní úspěch v léčbě může dojít k relapsům, znovuobjevení nemoci. Desetileté přežití u pacientů nad 65 let je 30 %. Což rozhodně není číslo uspokojivé, a tak jsou hledány další metody a postupy, kterých by bylo možné k léčbě využít.
Jedna skupina buněk umí jen kost odbourávat. Buňky se nazývají osteoklasty. Druhá skupina buněk umí kost stavět dle potřeby těla. Mezi oběma buněčnými skupinami je u zdravého člověka rovnováha. Jejich společná činnost, neustálé přebudovávání kosti, zaručuje stavbu kosti dle potřeby těla. Myelomové buňky často tuto rovnováhu porušují. Vytvářejí a vylučují do svého okolí speciální látky, které zvyšují odbourávání kosti a brzdí novotvorbu kosti. Odbourávací proces v kosti (osteolýza) je největší v místě velkého nakupení myelomových buněk.
Krvetvorba v kostní dřeni je velmi složitě a dokonale řízena, takže zdraví lidé mají optimální množství krvinek. U některých pacientů zasahují myelomové buňky nežádoucím způsobem do regulace krvetvorby. Vytváří látky, které krvetvorbu brzdí. Nejčastěji se to projeví nedostatkem červených krvinek (anémií). Při hlubším zásahu do regulace krvetvorby se zmenšuje počet krevních destiček a bílých krvinek.
Mnohočetný myelom (MM) významně ovlivňuje imunitní systém, jelikož nemoc vychází z plazmatických buněk, klíčových pro tvorbu protilátek, dochází k narušení jejich funkce, což oslabuje schopnost těla bojovat proti infekcím a udržovat normální imunitní odpověď. Nádorové plazmatické buňky produkují velké množství nefunkčních protilátek (M-proteiny), které nejsou schopny bojovat proti infekcím. Dochází k potlačení tvorby zdravých a funkčních protilátek a zvyšuje se produkce abnormálních protilátek (paraproteinů). Myelomové buňky se množí v kostní dřeni, kde vytlačují zdravé buňky. To vede k poklesu zdravých B-lymfocytů a plazmatických buněk. Dochází ke zhoršení funkce T-lymfocytů (klíčové pro obranu proti virovým infekcím a nádorům) a k narušení koordinace mezi různými částmi imunitního systému. Závažné infekce jsou jednou z hlavních příčin komplikací a úmrtí u pacientů s MM.
Myelom může způsobit myelomovou nefropatii, která omezuje schopnost ledvin vylučovat přebytečný vápník močí. Renální funkce se projevuje zvýšeným kreatininem a močovinou.
Hyperkalcémie je stav, kdy hladina vápníku v krvi stoupne nad normální hodnoty. Vzniká v důsledku narušení metabolismu kostí. Myelomové buňky produkují cytokiny (interleukin-6 a RANKL), které stimulují osteoklasty, což vede k nadměrnému odbourávání kostní hmoty. Uvolněný vápník z kostí se dostává do krevního oběhu a způsobuje hyperkalcémii. Produkce kostní hmoty je inhibována, což zhoršuje rovnováhu mezi odbouráváním a tvorbou kostí. Sekundární změny metabolismu vápníku mohou ovlivnit regulaci parathormonu, což dále přispívá k hyperkalcémii.
Mnohočetný myelom je chronické onemocnění, které je zatím nevyléčitelné, ale moderní léčba umožňuje jeho dlouhodobé zvládnutí. průměrné přežití se výrazně zlepšilo díky novým terapeutickým postupům a u některých pacientů může přesahovat až 10 let.
Včasná diagnóza může zlepšit kvalitu života. Pokud zaznamenáte příznaky, jako jsou bolest kostí, únava nebo časté infekce je nutné další vyšetření.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete