Leukémie je zhoubné neinfekční nádorové bujení krvetvorby (rakovina krve)….
Leukémie(bílá nemoc)je akutní nádorové onemocnění (bujení) bílých krvinek (leukocyty), které vychází z buněk kostní dřeně, nebo z lymfatického systému. Leukémie jsou krevní malignity, které můžeme dělit na akutní a chronické; každou z nich na lymfatickou a myeloidní.
Méně časté jsou pak malignity červených krvinek a krevních destiček. Zatímco mnohé typy jsou poměrně dobře léčitelné, jiné jsou stále příčinou úmrtí. Při leukémii dojde k mutaci v buněčném klonu/linii či krvetvorné buňce (maligní transformace). Takto změněné buňky se rychle množí a neplní své funkce.V případě nejčastějších leukémií postihujících buňky imunitního systému a setkáváme se hlavně s poruchami obranyschopnosti.
Pacient je náchylný na:
Většina pacientů pociťuje únavu a malátnost. U některých nemocných dochází k hubnutí bez zřejmé příčiny. Časté je také zvýšené pocení, zvýšené teploty. Část nemocných má projevy chudokrevnosti (anémie), která se projevuje slabostí, dušností i otoky kotníků.Základním vyšetřením je vyšetření krevního obrazu, kde obvykle najdeme vyšší počet bílých krvinek a pokles červených krvinek a destiček. Na vzniku chronické lymfocytární leukémie (CLL) a akutní lymfoblastická leukémie (ALL) u dospělých se spolupodílí onemocnění imunity a prodělané virové infekce. U mnoha pacientů však ani jeden z těchto rizikových faktorů nenajdeme, a proto zůstává příčina vzniku leukemií stále nejasná.
1. Akutní lymfoblastická leukémie (ALL)
Léčí se obvykle chemoterapií, někdy transplantací kostní dřeně. Je to zhoubné onemocnění krvetvorby, při kterém dochází k nekontrolovanému množení nezralých lymfoblastů v kostní dřeni. Tento proces narušuje tvorbu zdravých krevních buněk, které vede k chudokrevnosti (anémii), zvýšené krvácivosti a náchylnosti k infekcím. Mezi rizikové faktory patří genetická dědičnost, vystavení ionizujícímu záření a chemikáliím.
2. Akutní myeloidní leukémie (AML)
Léčí se intenzivní chemoterapií, případně transplantací. Je zhoubné onemocnění krvetvorby, při kterém dochází k nekontrolovanému dělení nezralých myeloidních buněk (blastů) v kostní dřeni a periferní krvi.
3. Chronická lymfocytární leukémie (CLL)
Léčí se cílenou terapií nebo imunoterapií bez okamžité léčby. Jedná se o maligní lymfoproliferativní onemocnění se zvětšením lymfatických uzlin, doprovázené únavou a slabostí s nočním pocením.
4. Chronická myeloidní leukémie (CML)
Léčí se cílenými inhibitory tyrozinkinázy. Je maligní onemocnění krvetvorby s přítomností specifických genetických abnormalit (Philadelphský chromozom). Je doprovázená únavou, slabostí, zvětšením lymfatických uzlin, bolestí břicha způsobené zvětšenou slezinou.
Léčba je vždy individuální a proto je nezbytné všechny možnosti konzultovat s hematologem nebo onkologem. Včasná diagnostika a specializovaná péče zvyšují šanci na úspěšnou léčbu. Léčba leukémie (rakoviny krve a kostní dřeně) závisí na typu, věku pacienta, zdravotním stavu a rozsahu onemocnění. Při léčbě se uplatňuje chemoterapie, imunoterapie a transplantace kostní dřeně.
√ Chemoterapie
Podávání léků, které ničí rakovinné buňky. Často se jedná o hlavní způsob léčby. Léky se podávají orálně (tablety) nebo intravenózně. U akutní i chronické leukémie často ve více cyklech.
√ Radioterapie
Je to využití vysoké dávky záření k zničení nebo zmenšení nádoru. Často leukémie postihuje určité oblasti jako slezina, mozek nebo mícha.
√ Biologická léčba (imunoterapie)
Posiluje imunitní systém, aby dokázal bojovat proti rakovinovým buňkám léky tzv. Monoklonální protilátky nebo inhibitory specifických molekul (CAR-T terapie).
√ Cílená terapie
Provádí se léky, které specificky působí na určité molekuly v rakovinných buňkách, bez poškození zdravých buněk inhibitory tyrozinkinázy (TKI) pro léčbu chronické myeloidní leukémie (CML).
√ Transplantace kostní dřeně kmenových buněk
Nahrazení poškozené kostní dřeně zdravými kmenovými buňkami od dárce (alogenní transplantace) nebo od samotného pacienta (autologní transplantace). Používá se často u agresivních typů leukémie nebo po intenzivní chemoterapii.
√ Podpůrná léčba
Používá se transfúze krve ke zlepšení počtu červených nebo bílých krvinek.
√ Experimentální léčba (klinické studie)
To jsou nové přístupy, jako genová terapie nebo inovativní léky. Jsou často testovány u pacientů, kteří nereagují na standartní léčbu.
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …
Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.
Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví
Rychnov nad Kněžnou
tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz
Kde nás najdete